do kasy suma: 0,00 zł

Paradoksem jest, że choć w apelacji Carmignano od dekad powstawały wina mogące uchodzić za Supertoskany (tak określa się kupaże Sangiovese i odmian międzynarodowych), to na fali ich popularności w latach 90-tych ubiegłego wieku region nie doczekał się szerszego rozpoznania w winnym świecie ...

Carmignano

Paradoksem jest, że choć w apelacji Carmignano od dekad powstawały wina mogące uchodzić za Supertoskany (tak określa się kupaże Sangiovese i odmian międzynarodowych), to na fali ich popularności w latach 90-tych ubiegłego wieku region nie doczekał się szerszego rozpoznania w winnym świecie.

Obszar Carmignano leży dwadzieścia kilometrów na północny zachód od Florencji. Winnice zajmują 110 ha na wschodnich zboczach gór Monte Albano. Miejscowa gleba jest bogata w wapień, a dzięki chłodnemu powietrzu spływającemu nocą z gór, winogrona mogą spokojnie i niespiesznie dojrzewać.

Co warte podkreślenia, już w 1716 roku na równi z Chianti, Carmignano zostało wymienione w edykcie księcia Kosmy III Medyceusza jako jeden z regionów winiarskich, któremu nadano prawne ramy. Ponoć już wówczas powstawały tutaj wina z odmian sprowadzonych z Francji jeszcze w XVI wieku za sprawą królowej
tego kraju, pochodzącej z Florencji Katarzyny Medycejskiej.  Prawdopodobnie jednak większość win powstawała ze szczepów lokalnych. Szersze pojawienie się odmian bordoskich miało miejsce dopiero w XX wieku. Pierwsze udokumentowane sadzonki Caberneta Sauvignon, dzięki staraniom Ugo Contini Bonacossiego
z Tenuta di Capezzana, trafiły tu w latach 70-tych ubiegłego wieku wprost z jednej z najbardziej znanych bordoskich posiadłości Château Lafite Rothschild.
Od tego czasu można datować tradycję mieszania odmian lokalnych i międzynarodowych. Zgodnie z dzisiejszymi regułami wino stanowić musi blend Sangiovese (co najmniej 50%), Canaiolo (do 20%), a także Caberneta Sauvignon lub Caberneta Franc (10-20%).
W regionie powstaje też drugie wino w osobnej apelacji – Barco Reale, uchodzące za lżejszą wersję Carmignano.

Wina Carmignano są niezmiernie ciekawe, łączą w sobie bowiem wiśniową owocowość Sangiovese z mocniejszym, ciemniejszym porzeczkowym owocem Caberneta Sauvignon. Ta druga odmiana dodaje też winu masy i większej głębi oraz wzmacnia (i tak już silne) garbniki Sangiovese sprawiając, że są to wina zdolne do nawet kilkunastoletniego dojrzewania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl