Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Paradoksem jest, że choć w apelacji Carmignano od dekad powstawały wina mogące uchodzić za Supertoskany (tak określa się kupaże Sangiovese i odmian międzynarodowych), to na fali ich popularności w latach 90-tych ubiegłego wieku region nie doczekał się szerszego rozpoznania w winnym świecie.
Obszar Carmignano leży dwadzieścia kilometrów na północny zachód od Florencji. Winnice zajmują 110 ha na wschodnich zboczach gór Monte Albano. Miejscowa gleba jest bogata w wapień, a dzięki chłodnemu powietrzu spływającemu nocą z gór, winogrona mogą spokojnie i niespiesznie dojrzewać.
Co warte podkreślenia, już w 1716 roku na równi z Chianti, Carmignano zostało wymienione w edykcie księcia Kosmy III Medyceusza jako jeden z regionów winiarskich, któremu nadano prawne ramy. Ponoć już wówczas powstawały tutaj wina z odmian sprowadzonych z Francji jeszcze w XVI wieku za sprawą królowej
tego kraju, pochodzącej z Florencji Katarzyny Medycejskiej. Prawdopodobnie jednak większość win powstawała ze szczepów lokalnych. Szersze pojawienie się odmian bordoskich miało miejsce dopiero w XX wieku. Pierwsze udokumentowane sadzonki Caberneta Sauvignon, dzięki staraniom Ugo Contini Bonacossiego
z Tenuta di Capezzana, trafiły tu w latach 70-tych ubiegłego wieku wprost z jednej z najbardziej znanych bordoskich posiadłości Château Lafite Rothschild.
Od tego czasu można datować tradycję mieszania odmian lokalnych i międzynarodowych. Zgodnie z dzisiejszymi regułami wino stanowić musi blend Sangiovese (co najmniej 50%), Canaiolo (do 20%), a także Caberneta Sauvignon lub Caberneta Franc (10-20%).
W regionie powstaje też drugie wino w osobnej apelacji – Barco Reale, uchodzące za lżejszą wersję Carmignano.
Wina Carmignano są niezmiernie ciekawe, łączą w sobie bowiem wiśniową owocowość Sangiovese z mocniejszym, ciemniejszym porzeczkowym owocem Caberneta Sauvignon. Ta druga odmiana dodaje też winu masy i większej głębi oraz wzmacnia (i tak już silne) garbniki Sangiovese sprawiając, że są to wina zdolne do nawet kilkunastoletniego dojrzewania.