do kasy suma: 0,00 zł

Gdy myliśmy o hiszpańskim winiarstwie, zwykle przychodzą nam na myśl regiony leżące na północy kraju, jak Rias Baixas, Ribera del Duero czy Rioja, ewentualnie Katalonia. Tymczasem na południe od Walencji, na obszarze zwanym winiarsko Levante również zlokalizowano sporo ciekawych apelacji, z których najsłynniejsza jest bez wątpienia Jumilla.

Aby tu dotrzeć, musimy na wysokości Alicante udać się jakieś 80 kilometrów w głąb lądu. Miejscowe wina znane były od dawna, ale prawdziwy boom na nie miał miejsce pod koniec XIX wieku, gdy filoksera spustoszyła francuskie winnice i miejscowe, bardzo gęste, esencjonalne wina stanowiły zamiennik dla podobnie zbudowanych win z południa Francji. Jednakże (jak większość hiszpańskich regionów) pierwsza połowa XX wieku do czas upadku miejscowego winiarstwa, które podźwignęło się z niego dopiero po przyjęciu Hiszpanii do Unii Europejskiej.

Obecnie winnice zajmują tu obszar ponad 18,5 tys. ha, w szerokich dolinach i wzgórzach stanowiących geograficznie teren przejściowy między obszarem nadmorskim, a centralnym hiszpańskim płaskowyżem zajmującym większą część Kastylii - La Mancha. Klimatycznie mamy tutaj klimat kontynentalny, z dużymi różnicami temperatur w ciągu roku oraz między dniem, a nocą, choć nieco łagodzonym względną bliskością Morza Śródziemnego. Gleba jest piaszczysta, ciemna, uboga w substancje odżywcze, zmuszające winorośle do ich poszukiwania w głębi ziemi, ale za to dobrze zatrzymująca wodę, co jest kluczowe w tak gorącym i suchym klimacie.

Jumilla słynie z odpornej na suszę odmiany Monastrell, we Francji znanej pod nazwą Mourvèdre. Stanowi ona 85% miejscowych nasadzeń i w prostszych wersjach daje wina pełne ciemnych owoców i nut ziemistych, a gdy wino dojrzewa w beczkach pojawiają się w nim akcenty suszonych owoców, kawy i przypraw. Kluczem dla winiarzy jest umiejętne balansowanie długością dojrzewania w dębie, aby zachować owocowość i kwasowość. Oprócz Monastrell w regionie znajdziemy też czerwone wina z odmian międzynarodowych (Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon), a także nieco bieli ze szczepów Airen, Macabeo, Malvazia i Pedro Ximenez.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl