Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
La Mancha, zwana też jako Kastylia-La Mancha, to olbrzymi region rozciągający się na rozległym płaskowyżu na południe od Madrytu. Powstaje tutaj znacząca część hiszpańskiego wina, gdyż winnice zajmują niemal 200 tys. ha. Przez długi czas był to rezerwuar tanich, codziennych butelek, albo wręcz wina sprzedawanego luzem, ale w ostatnich latach winnice nabywa tu coraz większa liczba czołowych producentów z innych części Hiszpanii, a i niektórzy lokalni winiarze znacząco poprawili jakość swoich butelek.
Co ciekawe, w regionie znajdziemy też największą ilość Vinos de Pago, a więc wyróżnionych winiarni, które na mocy wprowadzonej w 2003 roku klasyfikacji (istniejącej obok klasycznego podział apelacyjnego) mogą opatrywać swoje etykiety właśnie tą nazwą. Obecnie aż 11 z 20 tak sklasyfikowanych posiadłości znajdziemy właśnie w La Mancha.
Tutejszy klimat jest wybitnie kontynentalny, co oznacza suche i gorące lato, z temperaturami nierzadko dochodzącymi do 40 stopni Celsjusza, ale i mroźnymi, śnieżnymi zimami. Również w ciągu doby różnice temperatur bywają znaczące. Winnice leżą jednak stosunkowo wysoko, zwykle powyżej 500 m. n.p.m., co również ułatwia winoroślom przeżyć w tak niegościnnym klimacie. Znajdziemy tutaj różnorodne gleby, w większości skaliste, ale też wapienne.
W La Mancha uprawia się nawet kilkadziesiąt różnych odmian, ale dominuje biały szczep Airen. Historycznie nie cieszył się on zbyt wielkim poważaniem wśród koneserów, dając wina dość bezbarwne, ale przy odpowiedniej redukcji zbiorów, odmiana daje świeże jabłkowo-cytrynowe wina o wyraźnej mineralności.
Jeśli chodzi o wina czerwone, to w La Mancha mamy swoisty miks odmian typowo hiszpańskich na czele z Tempranillo, ale i Bobalem, Monastrell, Garnachą i Garnachą Tintorera (Alicente Bouschet), jak i międzynarodowych (Syrah, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot). Zwykle występują one w kupażach i najczęściej dojrzewają w beczkach, ale coraz popularniejsze stają się też wina jednoodmianowe.