do kasy suma: 0,00 zł

Choć oczywiście Morawy są częścią Czech, to już morawscy winiarze, gdyby im powiedzieć, że produkują czeskie wina poczuliby się śmiertelnie obrażeni ...

Morawy

Morawy

Choć oczywiście Morawy są częścią Czech, to już morawscy winiarze, gdyby im powiedzieć, że produkują czeskie wina poczuliby się śmiertelnie obrażeni. Tym drugim mianem określa się bowiem pozycje powstające bardziej na północ, w okolicach Pragi, zaś nasadzenia na Morawach (17 tys. ha) koncentrują się przy granicy z Austrią i Słowacją, na samym południu kraju. Poza nielicznymi wyjątkami wina z Moraw są też znacznie ciekawsze od kuzynów spod stolicy i odpowiadają za 96% całej produkcji kraju.

Morawy leżą na tej samej szerokości geograficznej co Szampania, północna Alzacja, a także niemieckie regiony Nahe i Hesja Nadreńska. Już z tego porównania widać, że to musi być dobre miejsce do produkcji wina. Tutejszy klimat jest wyraźnie kontynentalny, słoneczny i raczej suchy, jedynie czasem dociera tu chłodniejsze, wilgotne powietrze znad Atlantyku. Winnice położone są na pofałdowanym terenie, na południe od Brna, w okolicach Znojma, Mikulova, Wielkich Bilovic i Brzecławia.

Region słynie głównie z produkcji białych win z aromatycznych odmian. Co charakterystyczne, większość z nich występuje na etykietach pod czeskimi nazwami, które niestety trzeba sobie przyswoić. Popularny jest tutaj Sauvignon Blanc, a także Gewürztraminer (Tramin cerveny) i inne odmiany znane ze wspomnianej Alzacji, jak Pinot Gris (Rulandské šedé), Pinot Blanc (Rulandské bilé), Riesling (Ryzlink rynsky). Dodatkowo znajdziemy tu również sporo szczepów typowych dla terenów byłej monarchii Habsburgów - Grüner Veltlinera (Veltlinské zelené), Welschrieslinga (Ryzlink vlassky), Neuburgera (Neuburské). Lokalną specjalnością okolic Mikulova jest Palava, a więc krzyżówka Gewürztraminera i Müller-Thurgau, dająca pełne, esencjonalne wina o tropikalnych aromatach.

Wraz z ocieplającym się klimatem na popularności zyskują też odmiany czerwone. Zwłaszcza świetne efekty daje Pinot Noir oraz Blaufräkisch (Frankovka).

Mówiąc o Morawach nie można pominąć bardzo istotnego w regionie nurtu win naturalnych, w ramach którego powstają co prawda też pozycje „klasyczne” w wyrazie, ale z minimalną interwencją z proces produkcji. Morawy zasłynęły także z win pomarańczowych (z białych odmian, długo macerowanych na skórkach), a także radosnych, owocowych pet-natów (rodzaj win musujących).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl