Odmiana
Kolor
Kraj
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Mało jest widoków tak spektakularnych dla fanów wina jak te, które znajdziemy nad Mozelą. Strome brzegi rzeki pokryte są albo wąskimi i skalistymi, albo dla odmiany masywnymi, dużymi tarasami, a sam nurt rzeki nieustannie meandruje, oferując winiarzom mnogość ekspozycji, a turystom przepiękne widoki na zakola Mozeli.
Stojąc na szczycie miejscowych winnic i spoglądając w dół wyraźnie widać jak trudna, a miejscami naprawdę heroiczna jest praca tutejszych winiarzy. Stromość parceli najczęściej wyklucza jakąkolwiek mechanizację, stąd wszelkie prace muszą być wykonywane ręcznie, a wypadki w ich czasie nie należą do rzadkości. Ten cały trud ma jednak swoje ukoronowanie w postaci jednych z najlepszych Rieslingów jakie powstają na świecie.
Winnice znajdziemy praktycznie wzdłuż całego biegu Mozeli, od granicy z Francją i Trewiru, aż do jej ujścia do Renu w Koblencji, a także wzdłuż dwóch dopływów – Ruwer i Saary. Najważniejsza lokalna odmian, a więc Riesling odpowiada za 5,5 tys. ha z 8,8 tys. ha wszystkich winnic. Charakterystyczne dla Mozeli jest łupkowe podłoże, które z jednej strony nagrzewa się w ciągu dnia, akumulując ciepło i oddając je winoroślom wieczorami, ale też praktycznie wcale nie zatrzymuje wody, co zmusza korzenie winorośli do głębokiego wnikania w skały w celu poszukiwania składników odżywczych.
Historycznie Mozela słynęła z win obfitujących w cukier resztkowy. Powód takiej akurat specjalizacji był prozaiczny, przez pozostawienie cukru w winie (lub jego sztuczne dosłodzenie – bo i takie praktyki były niestety w przeszłości stosowane) można było zamaskować niedojrzałość gron. Dolina Mozeli jest bowiem miejscem dość wilgotnym i deszczowym, a winogrona miały problem z osiągnięciem tutaj pełni fenolicznej dojrzałości. Dziś, również za sprawa ocieplającego się klimatu, miejscowe Rieslingi nie mają już raczej tych problemów, ale Mozela dalej jest uznawana za miejsce powstawania jednych z najwybitniejszych słodkich win z tej odmiany, z którymi mogą co najwyżej konkurować wina z Rheingau. Typowy mozelski Riesling to wino wybitnie kwaskowe, smakujące jabłkami i cytrynami, bardzo żywe i energetyczne. Z wiekiem rozwijają się z nim nuty tropikalne, woskowe, miodowe, czasem naftowe.
Dodatkowo w górnej Mozeli popularnością cieszy się odmiana Elbling, a w regionie znajdziemy też nieco Weissburgundera, Kernera oraz czerwone odmiany Pinot Noir i Dornfeldera, którym również sprzyja ocieplający się klimat.