do kasy suma: 0,00 zł

Dolina Ohau położona jest w południowej części nowozelandzkiej Wyspy Północnej, pomiędzy wybrzeżem, a łańcuchem górskim Tararua. Stąd miejscowe winnice są z jednej strony pod wpływem wilgotnych bryz wiejących od Morza Tasmana, a z drugiej dodatkowo schładza je nocami zimniejsze powietrze schodzące z gór ...

Ohau

Ohau

Jak głosi miejscowa legenda rzeka Ohau została nazwana przez maoryskiego wodza Haunui-a-Nanaia. Był on prawnukiem Kupe, dowódcy pierwszej z siedmiu łodzi, która dopłynęły do Nowej Zelandii z jednej z wysp Polinezji i przez Maorysów jest uważany za odkrywcę tego kraju. Sam Haunui-a-Nanaia miał wędrować tędy w poszukiwaniu swojej uprowadzonej żony i nazwać wiele okolicznych dolin, jezior czy rzek, jak choćby Ohau.

Dolina Ohau położona jest w południowej części nowozelandzkiej Wyspy Północnej, pomiędzy wybrzeżem, a łańcuchem górskim Tararua. Stąd miejscowe winnice są z jednej strony pod wpływem wilgotnych bryz wiejących od Morza Tasmana, a z drugiej dodatkowo schładza je nocami zimniejsze powietrze schodzące z gór. Opady w ciągu roku są w umiarkowanej ilości, co ma znaczenie zwłaszcza jesienią, która jest tutaj sucha i słoneczna. Sprawia to, że sezon wegetacyjny dla winogron jest długi i mają one możliwość spokojnego, niespiesznego dojrzewania, przy zachowaniu jednocześnie świeżości.

Tutejsza gleba jest głównie żwirowa i piaszczysta, powstała przez osady naniesione przez Ohau, która niegdyś była znacznie szersza i swoim nurtem transportowała materiał z górskich lodowców. Miejscowy terroir bywa porównywany z tym obecnym w Martinborough, a więc bardziej znanym regionem winiarskim, położonym po drugiej stronie gór Tararua, przy czym w Ohau bywa jednak chłodniej.

W okolicach Ohau są uprawiane głównie białe odmiany winorośli, zachowujące swój świeży i rześki charakter w stosunkowo chłodnym klimacie. Znajdziemy tutaj więc oczywiście tropikalno-zielone Sauvignon Blanc, a także sporo nieco cięższych w wyrazie gruszkowo-przyprawowych Pinot Gris. Z odmian czerwonych popularnością cieszy się Pinot Noir, szczep lubiący chłodniejsze warunki atmosferyczne, gdzie może pokazać w pełnej krasie swoje chrupkie, wiśniowe oblicze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl