Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Palatynat (Pfalz) ze swoimi 23 tys. ha winnic stanowi drugi co do wielkości (po Hesji Nadreńskiej) winiarski region Niemiec. Powstała w 1935 roku Deutsche Weinstrasse (Niemiecki Szlak Winny) ciągnie się aż przez 75 kilometrów, przyciągając co roku tysiące turystów, którzy przemieszczając się wzdłuż niego mogą poznawać różnorodność lokalnych win.
Geograficznie Palatynat jest przedłużeniem francuskiej Alzacji, więc oba regiony są do siebie podobne pod względem klimatycznym. Położne od zachodniej strony Góry Haardt osłaniają region od chłodnych wiatrów i deszczy, stąd obok Badenii to najcieplejsze miejsce w kraju, gdzie bywają sadzone cyprysy czy drzewa migdałowe. Dodatkowo szczyty wzgórz, z których opadają zbocza obsadzone winnicami są zwykle zalesione, więc w letnie noce spływa z nich zimniejsze powietrze, przynoszące winogronom ochłodzenie po słonecznych, ciepłych dniach.
Gleba jest tutaj różnorodna, ale raczej nie znajdziemy charakterystycznych dla Mozeli czy Rheingau łupków. Zamiast tego w regionie mamy sporo piaskowca, gleb gliniastych i marglowych, miejscami ze sporym udziałem wapienia.
Klimat sprawia, że obok Rieslinga z powodzeniem można tu uprawiać bardziej ciepłolubne białe odmiany – Chardonnay, Weissburgundera, Grauburgundera, ale też Silvanera, Müller-Thurgau, Scheurebe czy Gewürztraminera. Znajdziemy tu też sporo czerwonych win, które opowiadają już za 40% nasadzeń (to największa proporcja ze wszystkich niemieckich regionów winiarskich). Oczywiście najbardziej szanowaną z nich jest Spätburgunder (Pinot Noir), ale zwłaszcza prostsze wina powstają z takich szczepów jak Portugieser czy Dornfelder. Co ciekawe, spotkać tu można również odmiany hybrydowe, choćby znanego z naszego kraju Regenta.
Wracając do Rieslinga zajmuje on wciąż mniej więcej jedną czwartą areału winnic. Wina z tej odmiany powstające w Palatynacie są zwykle solidnie zbudowane, esencjonalne, z nutami tropikalnych owoców, choć oczywiście nie tracą typowej dla odmiany kwasowości. Podobną solidną strukturą charakteryzują się wina z innych odmian, dodatkowo miejscowi producenci zwykle lubią, gdy dojrzewają one w beczkach.