Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Penedès słynie przede wszystkim z Cavy. Choć to musujące wino może powstawać w wielu regionach Hiszpanii (nawet w Rioja), to jej ojczyzną jest właśnie ta hiszpańska apelacja. Do dzisiaj wina musujące stanowią większość miejscowej produkcji, a samo Penedès obok Prioratu pozostaje najważniejszą apelacją tej części kraju.
Pierwsza Cava powstała w 1872 roku za sprawą José Revenósa, który pracując w winiarni Codorniu i podróżując po Francji zakochał się w Szampanii. Po przywiezieniu stamtąd niezbędnego sprzętu postanowił wyprodukować już w Katalonii wino musujące powstające tradycyjną, szampańską metodą. Ta idea błyskawicznie rozpowszechniła się wśród innych miejscowych producentów, a wkrótce Penedès niemal całkowicie przerzuciło się na produkcję win musujących.
Sam region położony jest na południowy-zachód od Barcelony, na pofałdowanym terenie, od północy ograniczonym przez słynny masyw Montserrat, który chroni też Penedès przed chłodnymi, północnymi wiatrami. W głębi lądu winnice położne są na wysokości nawet 800 m.n.p.m., w stronę morza teren opada i wypłaszacza się. Chłodne bryzy wiejące od wybrzeża schładzają winnice nocami, kreując idealny klimat do uprawy winorośli.
Do produkcji Cavy używane są trzy podstawowe szczepy – Macabeo, Parellada i Xarel-lo. Niewielkie ilości różowych bąbelków powstają zwykle z odmian Trepat, Monastrell i Pinot Noir. Proces produkcji jest analogiczny do szampanów. Najpierw mamy wino bazowe, które jest rozlewane do butelek wraz z mieszanką drożdży i cukru. Ma to na celu wzbudzenie wtórnej fermentacji, odpowiadającej też za bąbelki w winie. Po dojrzewaniu na osadzie (które trwa co najmniej 9 miesięcy w przypadku podstawowych wersji, 18 miesięcy dla wersji reserva, 30 dla gran reserva i 36 miesięcy dla cava de paraje calificado), pozostałości drożdży są usuwane z butelek, dodawany jest dosage czyli mieszanka wody lub wina i cukru, a w końcu wino jest finalnie korkowane. Typowa Cava jest nieco mniej kwaskowa od szampana, ma mocniejszą strukturę i większą materię z uwagi na dojrzewanie owoców w wyraźnie cieplejszym klimacie. Coraz większą popularnością wśród producentów cieszą się wersje bardzo wytrawne, a więc brut nature, albo brut zero.
Choć z 26 tys. ha winnic większość gron wciąż wykorzystywanych jest do produkcji Cavy, ostatnio rośnie też znaczenie więcej win spokojnych. Powstają one zwykle z odmian już wskazanych jako składniki win musujących (za bardzo ciekawe pozycje odpowiada zwłaszcza Xarel-lo), ale i z całej gamy szczepów międzynarodowych. Z tych drugich najbardziej popularne są Chardonnay, Muscat, Garnatxa (Garnacha), czy Cabernet Sauvignon.