Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
W drugiej połowie XIX wieku Piemont stał się miejscem, które odegrało ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Warto wspomnieć, że Camillo Cavour, nim został premierem królestwa Piemontu, a potem całych Włoch sprawował urząd burmistrza Grinzane, jednej z gmin apelacji Barolo i jednocześnie posiadał tu własną winiarnię. Jest on uważany za jednego z prekursorów wprowadzania w regionie nowoczesnych technik winiarskich, które wywindowały miejscowe wina na ich obecne, bardzo szanowane miejsce.
Serce winiarskiego Piemontu to region Langhe i miasto Alba, wokół którego znajdują się dwie słynne apelacje dedykowane wyłączenie odmianie Nebbiolo – Barolo (najbardziej szanowana apelacja Piemontu, dająca wielkie, wielowymiarowe wina) i Barbaresco (zwane „królową Nebbiolo”, gdzie powstają pozycje trochę delikatniejsze, szybciej gotowe do otwarcia). Langhe to teren pagórkowaty, winnice mają różne ekspozycje i wysokości, co sprawia, że tutejsze wina pokazują bardzo różne oblicza, wyraźnie różniące się między sobą. Od wschodu i północy Piemont otoczony jest Alpami, więc dodatkowo chłodne powietrze z gór schładza winnice, moderując śródziemnomorski klimat.
Jest to region dedykowany głównie czerwonym winom. Z bieli najważniejsza odmiana to lokalny szczep Arneis, dający świeże, jabłkowo-cytrusowe wina o charakterystycznym migdałowym posmaku. W przypadku win czerwonych mamy słynną trójcę: Dolcetto, Barberę i wspomniane już Nebbiolo. Pierwsze z nich to wbrew nazwie wino wyraźnie kwaskowe i całkiem taniczne, o wiśniowym smaku. Jest trochę niedoceniane, a świetne do codziennego posiłku. Barbera za to tanin nie ma prawie wcale, ale ponownie mamy tu mocną, zdecydowaną kwasowość i spory alkohol – to świetne wino do mięs w esencjonalnych sosach. Nebbiolo zaś to odmiana pełna paradoksów, o bladym kolorze, ale jednocześnie potężnie garbnikowa i kwasowa. Szczep z wiekiem rozwija niebywałą paletę aromatów, a Barolo i Barbaresco to jedne z najbardziej długowiecznych włoskich win.
Warto też wspomnieć o Alto Piemonte (Górny Piemont), regionie przeżywającym w ostatnich latach prawdziwy renesans. Jest on położony na północ od miasta Novarra, jest tu chłodniej niż w Langhe, a tutejsze wina są bardziej strzeliste, lżej zbudowane od południowych kuzynów.
W Piemoncie powstaje również słodkie, delikatnie musujące wina z odmiany Moscato (w apelacjach Moscato d’Asti i Moscato d’Alba), morelowo-brzoskwiniowe, z miodowym posmakiem.