Odmiana
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Pochodzenie nazwy odmiany Pinot Noir
Pinot Noir, znany również jako Spätburgunder w Niemczech i Pinot Nero we Włoszech, to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych odmian winorośli na świecie. Powstała prawdopodobnie ponad 2000 lat temu, gdzieś pomiędzy Jeziorem Genewskim, a Rodanem. Według najnowszych badań jest to bezpośrednia mutacja dzikiej winorośli. Największy wkład w uszlachetnienie winorośli wnieśli Cystersi, uprawiając ją w Burgundii. Nazwa „Pinot” pochodzi od francuskiego słowa „pineau”, oznaczającego „sosnę”, i odnosi się do kształtu gron przypominających szyszkę. „Noir” to „czarny”, co nawiązuje do ciemnej barwy skórki winogron.
Obszary występowania
Pinot Noir jest uprawiany na całym świecie, ale najlepsze wina z tej odmiany pochodzą z Burgundii we Francji. W Europie jest szeroko uprawiany również w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie osiąga szczególnie interesujące rezultaty. Pinot Noir odgrywa kluczową rolę w produkcji szampana w regionie Szampanii. W Nowym Świecie, wina z Pinot Noir są produkowane w Kalifornii, Oregonie, Nowej Zelandii oraz Chile, gdzie szczep ten zyskuje na popularności dzięki swojemu owocowemu charakterowi i bogatszej strukturze.
Jak smakuje wino Pinot Noir?
Wina z Pinot Noir są cenione za swoją elegancję, delikatność i złożoność. Charakteryzują się lekką strukturą, niską zawartością tanin oraz zaznaczoną kwasowością. Dominują w nich aromaty czerwonych owoców, takich jak wiśnia, truskawka i malina, często z dodatkiem nut kwiatowych i ziołowych. W zależności od regionu uprawy, wina te mogą również wykazywać nuty ziemiste, przyprawowe, a w przypadku dojrzewania w dębowych beczkach – wanilię, cynamon i dym. Wina Pinot Noir z Nowego Świata są zazwyczaj bardziej owocowe, z wyraźniejszą strukturą i mniej ziemistymi tonami.
Łączenie wina Pinot Noir z jedzeniem
Pinot Noir jest wszechstronnym winem, które doskonale komponuje się z wieloma potrawami, ale z powodu swojej delikatności, raczej lekkimi daniami, które nie przytłaczają jego subtelnego charakteru. Dzięki swojej wysokiej kwasowości i lekkiej budowie, wino to świetnie pasuje do łagodnej dziczyzny, steków z delikatnej polędwicy, a także do tłustych ryb, takich jak łosoś, tuńczyk czy makrela. Idealnym połączeniem będą gęś, kaczka i drobne dzikie ptactwo. Pinot Noir jest również dobrym wyborem do miękkich, umiarkowanie aromatycznych serów, takich jak Epoisses czy Reblochon.