do kasy suma: 0,00 zł

Kraj zajmujący spory fragment atlantyckiego wybrzeża półwyspu iberyjskiego podąża własną winiarską drogą. Izolacja polityczna państwa trwająca do lat 70-tych XX wieku oraz ówczesny, zdecydowanie lokalny charakter uprawy winorośli spowodowały, że Portugalii nie zalały odmiany międzynarodowe ...

wina portugalskie

Wina portugalskie

Kraj zajmujący spory fragment atlantyckiego wybrzeża półwyspu iberyjskiego podąża własną winiarską drogą. Izolacja polityczna państwa trwająca do lat 70-tych XX wieku oraz ówczesny, zdecydowanie lokalny charakter uprawy winorośli spowodowały, że Portugalii nie zalały odmiany międzynarodowe. Niewielkie winnice obsadzone były miejscowymi szczepami. A tradycyjny sposób produkcji, bez oddzielania owoców od szypułek, stosowania stalowych tanków, regulacji temperatury podczas fermentacji czy dojrzewania wina w nowych dębowych beczkach, skutkował z jednej strony winami nadmiernie tęgimi i szorstkimi, a z drugiej rozwodnionymi i nijakimi. Jedynym jasnym punktem na winiarskiej mapie pozostawały wina z Porto.

Przystąpienie Portugalii do Unii Europejskiej stało się impulsem do zmian

Przystąpienie Portugalii do Unii Europejskiej spowodowało sporo zmian w podejściu do produkcji wina. Pojawili się tam międzynarodowi enolodzy i wkroczyła nowoczesność w obszarze uprawy i winifikacji. Na szczęście jednak Portugalczycy pozostali wierni swoim lokalnym odmianom, które odpowiednio potraktowane dają atrakcyjne wina, pełne owocowości, nie wymagające wieloletniego dojrzewania. Otworzyło to przed nimi międzynarodowe rynki zbytu i spowodowało zainteresowanie świata.

Różnorodność siedlisk i odmian

Wielka różnorodność szczepów idzie w parze ze zróżnicowaniem siedlisk. Położone na północy Portugalii, obfitujące w opady obszary, bogate są w granitowe i łupkowe gleby. Tamtejsze wina zachowują świeżość i soczystość. Im daje na południe, tym więcej w podłożach osadów i wapieni, a ilość dni deszczowych znacznie spada. Wina stają się bardziej złożone, pełniejsze. Do tego wszystkiego dochodzą wpływy chłodnego Atlantyku i ciepłego Morza Śródziemnego, różnicujące poszczególne siedliska.

Uporządkowany, na wzór francuskiego AOC, system apelacyjny DOC dopuszcza stosowanie licznych kupaży. I jest to praktyka bardzo chętnie stosowana przez portugalskich winiarzy. Dlatego na etykietach znacznie częściej odnajdziemy nazwę własną wina, a nie wykorzystane szczepy.

Wśród czerwonych odmian prym wiodą Touriga Nacional, Trincadeira, Jaen, Alfrocheiro, Touriga Franca, Castelao, Tinta Caiada, Tinto Cao. Najważniejsze białe odmiany portugalskie to Arinto, Fernao Pires, Alvarinho, Encruzado, Malvasia Fina, Antao Vaz i Bical.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl