Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Choć Priorat nie posiada tak długiej historii winiarskiej jak Rioja, to jedynie te dwie apelacje w całej Hiszpanii posiadają najwyższe oznaczenie jakościowe DOC (Denominación de Origen Calificada). To najlepiej świadczy o tym, jaką estymą cieszą się miejscowe wina i jaka jest ich jakość.
Priorat położony jest na północny-zachód od Tarragony i choć już starożytni Rzymianie na tym górzystym terenie wydobywali ołów i srebro, jednocześnie też zaszczepiając tradycję upraw winorośli, to w kolejnych wiekach upadło nie tylko same winiarstwo, ale w ogóle opustoszał sam region.
Tutejsze ukształtowanie terenu niemal zupełnie wyklucza mechanizację upraw, wymuszając pracę ręczną, co na przestrzeni lat zniechęciło wielu mniejszych winiarzy do zajmowania się winiarstwem. Pozostały po nich jednak prawdziwe skarby w postaci starych krzewów winorośli, które od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, stały się bazą dla nowych przedsięwzięć, producentów, którzy zlokalizowali w Prioracie miejsce, gdzie można produkować światowej klasy wina. Tutejsza gleba to słynna llicorella, jak zwany jest w regionie łupek. Praktycznie nie zatrzymuje ona wody, zmuszając krzewy winorośli do głębokich poszukiwań składników odżywczych. To w połączeniu z wiekiem winorośli i suchym klimatem sprawia, że wydajność jest ekstremalnie niska, co tłumaczy wysokie ceny jakie osiągają wina z Prioratu.
Pomimo bliskości Morza Śródziemnego wysokie położenie winnic (nawet do 1000 m.n.p.m.) sprawia, że klimat jest bardziej kontynentalny niż śródziemnomorski. O ile jednak w ciągu dnia upał daje się we znaki, to z uwagi na wysokość noce bywają naprawdę chłodne.
Dzisiaj winnice zajmują tutaj obszar niecałych 2 tys. ha, a dominująca odmianą jest oczywiście Garnacha. Obok francuskiego Châteauneuf-du-Pape to miejsce, gdzie powstają bez wątpienia najwybitniejsze wina z tej odmiany, pełne nasyconego owocu, ale też nut ziołowych, likierowych, o tłustej, oleistej strukturze i mocnych garbnikach. Obok Garnachy ważną rolę odgrywa Cariñena (Carignan), dając wina o wyraźnie ziemistym charakterze. W Prioracie znajdziemy też niewielkie ilości Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah, a także produkowane są (co prawda rzadko spotykane) wina białe głównie z odmian Garnacha Blanca i Macabeo.