do kasy suma: 0,00 zł

Rueda znajduje się nad rzeką Duero, 100 kilometrów na północny-zachód od Madrytu i jest świetnym przykładem tego, jak z sukcesem powinno się odczytywać zmieniającą się modę na rynku wina ...

Rueda

Rueda znajduje się nad rzeką Duero, 100 kilometrów na północny-zachód od Madrytu i jest świetnym przykładem tego, jak z sukcesem powinno się odczytywać zmieniającą się modę na rynku wina. O skali tego sukcesu można się przekonać biorąc pod uwagę, że areał winnic w apelacji od lat 80-tych ubiegłego wieku powiększył się dwukrotnie i osiągnął dziś ponad 32 tys. ha.

Niewielu już pamięta, ale jeszcze na początku XX wieku region słynął z zupełnie innego stylu. Powstawały tutaj bowiem wina wzmacniane, w utlenionym charakterze (przypominające nieco sherry). Dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku Marques de Riscal, znany producent z Riojy, chcąc powiększyć swoje portfolio o białe wina przypomniał sobie o Ruedzie. Bardzo szybko o świeżych, soczystych winach z regionu usłyszał cały świat. Popularność dodatkowo nakręciła moda na aromatyczne wina w stylu nowozelandzkich Sauvignon Blanc, a lokalna gwiazda, odmiana Verdejo ma stosukowo podobną charakterystykę. Stąd w latach 90-tych Rueda błyskawicznie zdobyła uznanie fanów wina na całym świecie, stając się najbardziej rozpoznawalnym hiszpańskim białym winem.

Dziś Verdejo odpowiada za 89% nasadzeń w apelacji. Powstają z niego świeże, owocowe białe wina, z nutami cytrusów, jabłek, ale i owoców tropikalnych, wyraźną kwasowością i przyjemną goryczką w posmaku. W apelacji uprawiane jest też wspomniane Sauvignon Blanc, a także Viura i Palomino Fino, a w 2020 r. do listy dopuszczonych odmian dołączyły Chardonnay i Viognier.

Winnice są położne na wysokim płaskowyżu, dodatkowo od północy wysokie Góry Kantabryjskie osłaniają je od wpływów atlantyckich. Miejscowy klimat jest więc typowo kontynentalny, co oznacza upalne lata i mroźne zimy. W gorące miesiące jedyną ulgą dla winorośli jest spływające z gór nocami chłodniejsze powietrze. Dominuje tutaj uboga, skalista gleba, dająca dobry drenaż, ale wymuszająca na winoroślach poszukiwania składników odżywczych głęboko pod powierzchnią.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl