do kasy suma: 0,00 zł

Toskania kojarzy się nie tylko z pocztówkowymi widokami i renesansowymi starówkami Florencji czy Sieny, ale też ze wspaniałymi winami, jakie tu powstają. Najważniejszy dla środkowych Włoch czerwony szczep Sangiovese to właśnie tutaj osiąga swoje szczyty ekspresji ...

Toskania

Toskania kojarzy się nie tylko z pocztówkowymi widokami i renesansowymi starówkami Florencji czy Sieny, ale też ze wspaniałymi winami, jakie tu powstają. Najważniejszy dla środkowych Włoch czerwony szczep Sangiovese to właśnie tutaj osiąga swoje szczyty ekspresji – Chianti Classico, Brunello di Montalcino, czy Vino Nobile de Montepulciano.

Winorośle były tu uprawiane od czasów starożytnych, gdy w Toskanii mieli swoje twierdze Etruskowie, jeszcze więc przed tym, niż nastali na tych terenach Rzymianie. Region był też jednym z pierwszych miejsc, gdzie usystematyzowano prawo winiarskie. Już bowiem w 1716 roku wielki książę Kosma III Medyceusz wydał edykt, w którym ustalił ramy kilku miejscowych apelacji, w tym Chianti.

Sytuacja skomplikowała się jednak w latach 30-tych ubiegłego wieku, gdy obudowano historyczne serce produkcji Chianti kolejnymi podstrefami, których do czasów obecnych utworzono już osiem. Jakby tego było mało, istnieje jeszcze podstawowa apelacja pod nazwą Chianti DOCG. Aby chronić historyczne centrum regionu w 1996 roku powołano odrębną apelację Chianti Classico DOCG, a cztery lata później na jej obszarze zakazano produkcji win oznaczanych podstawową apelacją Chianti. To właśnie wina z bardzo pofałdowanego i miejscami dość chłodnego obszaru Chianti Classico przedstawiają co do zasady najlepszą jakość, jeśli chodzi o te z „szeroko rozumianego Chianti”. Mogą się z nimi równać jedynie najlepsze wina z podstref Chianti Rufina i Chianti Colli Aretini.

Jak smakuje dobre Chianti? To zwykle wino średnio zbudowane, o typowych nutach wiśni, ziół, suszonych pomidorów, mocnej kwasowości i wyrazistych taninach. Podczas dojrzewania wykształcają się też nuty suszonych owoców, garbowanej skóry, drewna. Sprężystość Sangiovese sprawia, że świetnie nadaje się na kompana makaronów z mięsnymi sosami oraz oczywiście słynnych bistecca fiorentina.

Apelacje Brunello di Montalcino i Vino Nobile de Montepulaciano leżą trochę dalej na południe, stąd jest tutaj cieplej i bardziej sucho niż w Chianti, a powstające wina są mocniej zbudowane, bardziej nasycone (dłużej też dojrzewają w beczkach).

Mówiąc o Toskanii nie sposób nie wspomnieć o Bolgheri, gdzie bliżej wybrzeża, na żwirowych glebach powstają włoskie odpowiedzi na wina z Bordeaux, potężnie zbudowane pozycje oparte na Cabernecie Sauvignon, Cabernecie Franc i Merlocie. W ostatnim czasie popularność zdobywają również inne nadmorskie apelacje – Maremma i Morellino di Scansano, gdzie głównie z Sangiovese powstają nieco wyraźniej owoce, delikatniejsze wina niż te z bardziej „klasycznych” stref.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl