do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania
Rodzaj wina

Aby z grubsza poznać krajobraz Wachau wystarczy samochód i pół godziny, tyle bowiem zajmuje pokonanie drogi od Dürnstein do Spitzu, a to właśnie między tymi dwoma miasteczkami apelacja jest położona. Ten niewielki obszar (zaledwie 1300 ha winnic) ma niepowtarzalny urok, a strome tarasy na zboczach górujących nad brzegiem Dunaju zapierają dech w piersiach ...

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Wachau

Aby z grubsza poznać krajobraz Wachau wystarczy samochód i pół godziny, tyle bowiem zajmuje pokonanie drogi od Dürnstein do Spitzu, a to właśnie między tymi dwoma miasteczkami apelacja jest położona. Ten niewielki obszar (zaledwie 1300 ha winnic) ma niepowtarzalny urok, a strome tarasy na zboczach górujących nad brzegiem Dunaju zapierają dech w piersiach.

To właśnie Dunaj jest kluczem do zrozumienia miejscowego terroir. Płynie w Wachau wąską doliną wyrzeźbioną pomiędzy stromymi skałami, która rozszerza się dopiero na wysokości wspomnianego Dürnstein, leżącego na jej wschodnim krańcu. Takie ukształtowanie terenu działa też jak lejek, którym ciepłe powietrze przypływające do Wachau aż znad Węgier jest zasysane w głąb doliny, w kierunku Spitzu. Choć trudno w to uwierzyć, mikroklimat między dwoma krańcami jest na tyle różny, że winogrona koło Dürnstein bywają zbierane nawet dwa tygodnie szybciej w porównaniu do tych z zachodniej, chłodniejszej części regionu.

Miejscowe strome zbocza w celu uprawy winorośli wymagały poprzecinania kamiennymi tarasami, zwykle bardzo wąskimi, na który najczęściej mieści się rząd, góra dwa winorośli. W przypadku ulewnych deszczy nierzadko bywają ona niszczone przez spływającą wodę, co każe uzmysłowić sobie jak trudna jest praca miejscowych winiarzy. Gleba to głównie skały krystaliczne, metamorficzne, powstałe przez sprasowanie pod ciśnieniem różnych materiałów skalnych, ale na niżej położonych, bardziej płaskich terenach (które znajdziemy bliżej brzegu Dunaju) mamy też gleby lessowe i aluwialne.

Ten chłodny region preferuje białe odmiany winorośli, zwłaszcza zaś Grüner Veltlinera i Rieslinga. Powstają z nich mocno kwaskowe, soczyste pozycje, zwykle z wyraźnie zaznaczoną mineralnością. Niektórzy producenci pozostawiają w winach nieco cukru resztkowego, co przekłada się na większą miękkość i masę. Dodatkowo znajdziemy w Wachau odrobinę Weissburgundera, Neuburgera i Muskatellera.

Unikalna jest również historyczna klasyfikacja tutejszych win (dalej używana przez większość producentów), które są podzielone na trzy kategorie w zależności od poziomu dojrzałości gron, ilości zawartego w nich cukru (przekładającego się oczywiście na wysokość alkoholu w winie). Od najlżejszych win mamy więc pozycje kategorii Steinfeder, potem Federspiel, aż po słynne, najpotężniej zbudowane Smaragdy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl