Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Argentyna to rozległy kraj leżący po wschodniej stronie pasma Andów można określić wieloma zwrotami. Jednak jedno słowo zasługuje na pierwszeństwo – fascynujący. Niesamowite zauroczenie miłośników wina winiarstwem argentyńskim, wynika z ekstremalnych warunków uprawy krzewów, tak bardzo różnych od idealnych siedlisk w sąsiednim Chile.
Jedne z najwyżej położonych winnic świata
Przede wszystkim najbardziej zaskakującą obserwacją jest fakt, że znakomita większość winnic znajduje się na wysokościach, na jakich w Europie niemal nikt nie sadzi winorośli. Średni poziom to 900 metrów, ale nie brakuje i winnic leżących 1,5 km powyżej powierzchni morza. Wynikiem tego są niezwykle wysokie dobowe wahania temperatur, powodujące wolniejsze dojrzewanie owoców.
Dodatkowo jedne z najniższych opadów na świecie nie ułatwiają uprawy. Są takie miejsca w Argentynie, gdzie rocznie spada tylko 95 mm deszczu, a więc blisko granicy 75 mm, jakie są niezbędne winnym krzewom do przetrwania i owocowania. Aby móc poważnie myśleć o efektywnym prowadzeniu winnic, winogrodnicy musieli zbudować system dostarczania kanałami wody z topniejącego w Andach śniegu. Coraz częściej pojawiają się nawadniania kropelkowe, pozwalające precyzyjniej dostarczać roślinom wodę, dzięki czemu jakość ich owoców jest znacznie wyższa. Niedobór wody, to nie jedyny problem argentyńskich winiarzy. Silne wiatry i bardzo częste gradobicia skutecznie uszkadzają uprawy i ograniczają zbiory.
Jednak te trudne warunki klimatyczne mają i swoje dobre strony. Wysoko położone, suche, dobrze przewietrzane, intensywnie nasłonecznione winnice, niemal wolne są od chorób i szkodników. A biorąc po uwagę, że większość tamtejszych gleb ma charakter osadowy, czyli bogatych w substancje odżywcze, winne krzewy rodzą dojrzałe, obfite owoce.
Argentyna, piąty producent wina
Te jakże trudne i zmienne warunki upraw, spowodowały niesamowite zainteresowanie winiarskich rodzin z całego globu. Obecnie Argentyna to kraj, gdzie znajdziemy winnice prowadzone przez najbardziej znanych winiarzy. Wraz z wiedzą enologiczną, którą przywieźli, zaczęło tutaj przybywać również rodzimych producentów. Co łącznie spowodowało, że winiarstwo argentyńskie zaliczane jest dzisiaj do największych na świecie, zaraz za francuskim, włoskim, hiszpańskim i kalifornijskim.
Niekwestionowany król uprawianych odmian to Malbec, ale różnorodność (szczególnie czerwonych) szczepów jest całkiem spora. W Argentynie sadzi się często Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Tempranillo, Sangiovese i Barberę.
Białe krzewy to najczęściej aromatyczny Torrontes, ale także Chardonnay, Chenin Blanc, Ugni Blanc i Sauvignon Blanc.