Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Rocznik
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Australia, to kraj niesamowicie pobudzający wyobraźnię. I nie chodzi tylko o to, że z perspektywy Europy bardzo odległy, ale przed wszystkim ogromny po względem powierzchni i przy tym mający niewielu mieszkańców. Trudno zatem przypuszczać, aby wobec bezkresu terenów nadających się do łatwej upraw roślin i hodowli zwierząt, winiarstwo zajmowało jakąś znaczącą rolę. Tymczasem Australia jest siódmym producentem wina na świecie, a winnice zajmują powierzchnię ponad 160 tysięcy hektarów.
Winnice Australii porastają południową część kontynentu
Praktycznie rzecz biorąc obszary obsadzone winoroślą znajdują się na południowo-wschodnim fragmencie kontynentu oraz w mniejszym stopniu na południowo-zachodnim jego krańcu. Podyktowane jest to przed wszystkim chłodniejszym klimatem i większą dostępnością wody niż w centralnej części Australii. Zaskakuje przy tym duża liczba i różnorodność regionów winiarskich, a także to, że nie brakuje tutaj obszarów, gdzie winnice ciągną się przez setki kilometrów.
Ważnym do odnotowania jest również wysoki poziom wiedzy miejscowych winiarzy, którzy cieszą się międzynarodowym uznaniem. Znajdują oni ujście dla swoich umiejętności w mniejszych przetwórniach, ale trzeba pamiętać, że blisko 2/3 wszystkich australijskich win powstaje w masowych zakładach produkcyjnych, posiadających swoje uprawy bliżej centrum kontynentu. To właśnie te trunki są najczęściej eksportowane na największe rynki świata.
Australijczycy nie boją się wyzwań
Spora powtarzalność i relatywnie wysoki poziom win wytwarzanych każdego roku sprawia, że winiarze w Australii ulegali w swojej historii różnym modom. Będąc społeczeństwem dynamicznym i nie obawiającym się wyzwań, winogrodnicy zakładając nowe winnice powodowali nadmierną podaż jakiegoś szczepu, w konsekwencji niedobór innego. Szczególnie odczuwalne było to od lat 70-tych XX wieku, do początku następnego stulecia.
Obecnie można obserwować tendencję do regionalizacji i zwiększania się różnorodności upraw. Obok najważniejszych szczepów, takich jak Shiraz, Cabernet Sauvignon i Chardonnay, coraz częściej dostępne są Rieslingi, Sauvignon Blanc, Semillon, Viognier, Pinot Noir, czy nawet Sangiovese.
Jeszcze jedną ważną cechą australijskich win jest sposób ich zamykania. Znakomita większość (wliczając nawet najpoważniejsze wina) ma metalową zakrętkę.