Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Austriackie winiarstwo koncentruje się we wschodniej części kraju, gdzie panują najlepsze warunki do uprawy winorośli. Jest to miejsce styku klimatów alpejskiego i śródziemnomorskiego, często zdominowanych przez gorące masy powietrza typu kontynentalnego, napływające z nad Kotliny Panońskiej. Do tego dochodzą bardzo zróżnicowane gleby, takie jak skały osadowe pochodzenia morskiego i rzecznego, łupki, wapienie czy gliny. Kompozycja tych czynników powoduje, że mimo niewielkiej skali upraw winorośli, w porównaniu do takich krajów jak Francja, Włochy, Hiszpania czy Niemcy, wina austriackie są stylistycznie bardzo zróżnicowane. Przy czym różnorodność nie wiąże się aż tak mocno z gatunkami winorośli, a właśnie z miejscem pochodzenia.
Grüner Veltliner najczęściej uprawianym szczepem Austrii
Dominującym szczepem jest Grüner Veltliner, z którego powstają rześkie wina, obfitujące w trawiaste i koperkowe nuty. W cieplejszych siedliska styl tych win staje się pełniejszy, bardziej dojrzały. Wiele z nich doskonale nadaje się do wieloletniego starzenia. Supremacja Grünera Veltlinera jest niewątpliwa, gdyż obsadzono nim ponad 1/3 wszystkich winnic. Znacznie mniejszą powierzchnią uprawy mogą poszczycić się inne białe odmiany, jak Welschriesling, Riesling, Chardonnay i Pinot Blanc (Weißer Burgunder).
Wśród czerwieni liderem jest soczysty i owocowy Zweigelt. Następny w kolejności to Blaufränkisch, przy czym obsadzono nim dwa razy mniejszy areał.
Jakość win austriackich zasługuje na uznanie
Warto jednocześnie zauważyć, że winiarstwo austriackie jest jednym z najbardziej uporządkowanych w Europie. Czytelny system apelacyjny, wyśrubowane standardy jakościowe i nowoczesne metody produkcji, pozwalają osiągnąć winiarzom z nad Dunaju wyjątkowo wysoki poziom, nawet w przypadku najtańszych i najprostszych win.