do kasy suma: 0,00 zł

Południowy sąsiad Polski słynie przed wszystkim z wyśmienitej jakości piw, ale wino to również ważny element tamtejszej kultury. Nie jest wprawdzie szerzej znane na rynkach zagranicznych, jednak trudno się temu dziwić. Czesi wypiją większość rodzimego wina w swoim kraju ...

wina czeskie

Wina czeskie

Południowy sąsiad Polski słynie przed wszystkim z wyśmienitej jakości piw, ale wino to również ważny element tamtejszej kultury. Nie jest wprawdzie szerzej znane na rynkach zagranicznych, jednak trudno się temu dziwić. Czesi wypiją większość rodzimego wina w swoim kraju.

Bogata kultura winiarska

Tradycje uprawy winorośli i tłoczenia win są tutaj długie. Początki sięgają już czasów rzymskich. Szczególnie na obszarze Moraw, czyli tej części Republiki Czeskiej, która leży na południowym wschodzie. Pagórkowate tereny okolic Brna znajdują się pod wpływem kontynentalnych, ciepłych mas powietrza z nad Kotliny Panońskiej i dzięki temu winne krzewy nie mają zazwyczaj trudności z osiągnięciem odpowiedniego poziomu dojrzałości. Szerokość geograficzna powoduje, że czeskie wina w naturalny sposób mają wiele wspólnych elementów stylistycznych z winami niemieckimi. Dominują białe odmiany, wina często zawierają cukier resztkowy, a późny zbiór owoców nie jest niczym niezwykłym.

O tym jak poważnie podchodzi się do produkcji wina w Czechach, może świadczy areał 18 tysięcy hektarów obsadzony winoroślą. Godny uwagi jest również model konsumpcji wina. Morawskie, urokliwie położone miasteczka, w sezonie wakacyjnym zapełniają się grupami turystów, odwiedzających liczne festiwale winne i uczestniczących w degustacja organizowanych bezpośrednio przez producentów.

Znane odmiany winorośli, ale na swój sposób

Fascynować może również duża różnorodność szczepów. Dominują białe: Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), Ryzlink vlašský (Welschriesling), Ryzlink rýnský (Riesling), Sauvignon Blanc, Müller Thurgau, Rulandské biele (Pinot Blanc), Rulandské šedé (Pinot Gris), Chardonnay, Tramín červený (Traminer). Lokalną specjalnością jest aromatyczna Palava.

Czerwone odmiany są wprawdzie mniej rozpowszechnione, ale i tutaj znajdziemy kilka wartych uwagi gatunków: Svatovavřinecké (Saint Laurent), Frankovka (Blaufränkisch), Zweigeltrebe (Zweigelt), Rulandské modré (Pinot Noir), Modrý Portugal (Blauer Portugieser), Dornfelder, Merlot.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl