Odmiana
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Alkohol
Zamknięcie butelki
Wina niemieckie dla wielu osób stanowią pewnego rodzaju zagadkę. Druga połowa XX wieku to czas, gdy europejskie rynki zalewały słodkawe trunki o nazwie Liebfrauenmilch. Ich niska jakość wynikała z wysokich plonów, wykorzystywania głównie wcześnie dojrzewającego, mało aromatycznego szczepu Müller Thurgau i dużej swobody winiarzy pod względem norm uprawy i produkcji wina. Jednocześnie wcześniejszy dorobek niemieckich winnic związany z uprawą gatunku Riesling jawił się jako mgliste wspomnienie dawnej świetności. W finale następowało dramatyczne zderzenie wysokich oczekiwań kupujących, z tym co było powszechnie dostępne na rynku.
Północne położenie kształtuje styl niemieckich win
Prawdopodobnie nie doszłoby do takiej sytuacji gdyby nie dwa czynniki. Pierwszym jest północne położenie większości winnic na mapie Europy, powodujące że winorośl często nie jest wstanie w pełni dojrzeć. W finale mogą powstawać wina o wysokiej kwasowości, ubogie w aromaty.
Drugim to, co może wydawać się zaskakujące w obecnych czasach, brak systemu apelacyjnego, czyli takiego, który pozwala na jakościowe klasyfikowanie win pochodzących z poszczególnych miejsc.
Renesans na przełomie wieków
Jednak młode pokolenie winiarzy wraz z przełomem wieków, postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i przywrócić świetność niemieckiemu winiarstwu. Zaczęto ograniczać wielkość plonów i koncentrować się na atrakcyjnych szczepach winnych oraz ich dopasowaniu do poszczególnych siedlisk.
Chociaż trzeba przyznać, że zachowanie balansu pomiędzy kwasowością, a zawartością cukru resztkowego nadal jest znakiem rozpoznawczym tutejszych winiarzy, to coraz większego znaczenia nabrały wina o niższym poziomie słodyczy. Ten styl wytrawnego wina zaczyna przeważać w Niemczech.
Król Riesling, ale nie tylko ...
Oczywiści najpopularniejszym szczepem jest Riesling i trudno się temu dziwić. Gatunek lubiący chłodniejszy klimat zdominował niemal całe regiony, takie jak Mozela, Saara, Ruwer, Rheingau, Nahe i Palatynat. Obecnie Rieslingi potrafią oddać charter siedliska, z którego pochodzą, jak chyba żaden inny gatunek.
Wśród innych białych odmian na uwagę zasługują Sylvaner, Scheurebe czy Kerner, ale również Müller Thurgau umiejętnie prowadzony potrafi dać ciekawe wina, o atrakcyjnej relacji ceny do jakości.
Wraz z ocieplaniem się klimatu coraz więcej winnic obsadzonych jest czerwonymi odmianami. Obecnie stanowią one ponad 1/3 wszystkich upraw. Tutaj prym wiedzie Pinot Noir, w Niemczech chętnie określany jako Spätburgunder.
Rozwój jakościowy najlepszych winnic stał się impulsem dla pozostałych winiarzy i obecnie nawet mniej finezyjne szczepy interpretowane są w coraz bardziej atrakcyjny sposób. Przed wszystkim dotyczy to win z Regenta, Dornfeldera i Portugiesera.