Odmiana
Kolor
Smak
Rodzaj wina
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Zachodnie wybrzeże na samym krańcu Afryki cechuje idealny, śródziemnomorski klimat. Jest to obszar czerpiący z dobrodziejstw chłodnego Prądu Benguelskiego, który studzi gorące masy powietrza i przynosi opady deszczu. W promieniu 200 km w głąb lądu od Kapsztadu, wszędzie można znaleźć winnice. Te położone w bezpośredniej bliskości miasta muszą zmagać się jednak z niedostatkiem wody, która jest zużywana przez mieszkańców dynamicznie rozrastającej się aglomeracji.
W RPA znajdziemy niesamowitą bioróżnorodność
Czasami zdumienie może budzić fakt, wobec tak idealnych warunków uprawy, że winnice nie ciągną się przez dziesiątki kilometrów. Są porozrzucane pomiędzy lasami, dolinkami, górami, innymi uprawami i zabudowaniami. Jednak pod względem geologicznym, bardzo stare zwietrzałe skały granitowe ograniczają możliwości intensywnego wzrostu roślin. Stąd taka spora dywersyfikacja wykorzystania terenu. Ma to swoje i dobre strony, bowiem bioróżnorodność pomiędzy przylądkami Dobrej Nadziei, a Igielnym jest jedną z największych na świecie.
Najstarsze winnice mają kilkaset lat historii
Te atrakcyjne warunki do uprawy winorośli zauważyli pierwsi osadnicy w południowej Afryce i przyczynili się do tego, że kultura winiarska ma tutaj długie tradycje. Jednak burzliwe wydarzenia o wymiarze politycznym i społecznym nie pozwalały jej nigdy szerzej się rozwinąć. Dopiero od lat 90-tych XX wieku sytuacja zaczęła zmieniać się na lepsze.
Republika Południowej Afryki przechodzi winiarskie odrodzenie
Obecne otwarcie gospodarcze RPA na świat oraz sprawiedliwszy system dystrybucji zasobów, umożliwiają szereg inwestycji zarówno w uprawy, przetwórstwo, ale również w turystyczny aspekt wina. Prowadzone są prace zmierzające do lepszego dopasowania odmian i siedlisk oraz wydzielania homogenicznych regionów winiarskich.
Efekty, trzeba otwarcie przyznać, potrafią niezwykle pozytywnie zaskakiwać.
Różnorodność gatunków winogron jest bardzo duża. Historycznie prym wiódł Chenin Blanc. Obecnie schodzi on na dalszy plan, a w jego miejsce pojawiają się świeże i sprężyste Chardonnay oraz Sauvignon Blanc.
Republika Południowej Afryki to jednak przede wszystkim kraina czerwonych odmian. Triumfy odnoszą Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah, a także Pinot Noir czy Grenache. Nie można jednak zapominać o ciągle silnej pozycji, powstałej na uniwersytecie w Stellenbosch, odmiany Pinotage.