
Odmiana
-
Barbera (1)
-
Cabernet Franc (4)
-
Cabernet Sauvignon (10)
-
Canaiolo (5)
-
Chardonnay (12)
-
Cococciola (3)
-
Colorino (1)
-
Cortese (1)
-
Corvina (7)
-
Corvinone (4)
-
Dolcetto (1)
-
Erbamat (1)
-
Fiano (1)
-
Franconia (1)
-
Frappato (2)
-
Friulano (3)
-
Garganega (4)
-
Gewürztraminer (1)
-
Glera (2)
-
Grüner Veltliner (1)
-
Incrocio Manzoni (1)
-
Kerner (2)
-
Malvasia (1)
-
Malvasia Nera (2)
-
Merlot (10)
-
Molinara (2)
-
Montepulciano (7)
-
Moscato (2)
-
Nebbiolo (3)
-
Negroamaro (6)
-
Nero D'Avola (3)
-
Passerina (2)
-
Pecorino (3)
-
Pignolo (1)
-
Petit Manseng (1)
-
Pinot Grigio (3)
-
Pinot Nero (4)
-
Pinot Noir (3)
-
Primitivo (4)
-
Refosco dal Peduncolo Rosso (1)
-
Rondinella (6)
-
Sangiovese (26)
-
San Colombano (1)
-
Sauvignon Blanc (6)
-
Susumaniello (2)
-
Sylvaner (3)
-
Shiraz/Syrah (4)
-
Trebbiano (6)
-
Trebbiano di Lugana (2)
-
Trebbiano Toscano (3)
-
Trebianello (1)
-
Verdeca (1)
-
Verdicchio (5)
-
Verduzzo (1)
-
Vermentino (1)
-
Viognier (3)
Kraj
Producent
-
Cantina di Castelnuovo (9)
-
Cantina Sampietrana (9)
-
Carlo Boscaini (4)
-
Casa Paladin (1)
-
Castello Bonomi (5)
-
Castello di Gabbiano (5)
-
Ciavolich (7)
-
De Angelis (10)
-
Due Palme (4)
-
Eisacktaler (9)
-
Fattoria La Vialla (11)
-
Fattoria Selvapiana (3)
-
Frank & Serafico (4)
-
Giribaldi (4)
-
Gozzelino (2)
-
Gurrieri (4)
-
Ottella (6)
-
Sestadisopra (2)
-
Tenuta di Capezzana (7)
-
Trullo Flaminio (2)
-
Visintini (11)
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Rocznik
Zamknięcie butelki
Zakres cen















Półwysep Apeniński ma wspaniałe warunki do uprawy winorośli. Znajdując się w strefie klimatu śródziemnomorskiego cechuje się słonecznymi, suchymi latami i wilgotnymi zimami. Liczne pasma górskie dodatkowo tworzą mniejsze obszary z własnymi czynnikami wpływającymi na pogodę.
Włoskie wina korzystają nie tylko z pogody, ale i różnorodnych gleb
Elementem równie mocno różnicującym walory smakowe owoców winorośli są także gleby. Podążając z Północy w kierunku Afryki natrafimy na skały granitowe, grunty osadowe, wapienne, aby dotrzeć wreszcie do krain obfitujących w gleby wulkaniczne. Jednocześnie trudno zliczyć miejsca, gdzie różne mezoklimaty i podłoża tworzą obszary o własnej, odmiennej tożsamości.
Pewnego rodzaju kontrapunktem do reszty kraju jest część leżąca u podnóża Alp. Na większych wysokościach występują spore dobowe wahania temperatur. W ten sposób, tamtejszy styl poszerza jeszcze bardziej spektrum win, jakie można znaleźć we Włoszech.
W Włoszech można doliczyć się blisko 200 lokalnych odmian winorośli
Zróżnicowanie klimatyczne znajduje swoje odzwierciedlenie w odmianach winorośli porastających Włochy. Trudno szukać drugiego kraju, w którym można znaleźć tak liczne szczepy winne. I nie ma co się temu dziwić. Uprawa winnic rozprzestrzeniała się zarówno od strony Południowej w wyniku kolonizowania tamtejszych ziem przez Greków, ale również winnice wdzierały się w głąb Półwyspu Apenińskiego od strony Bałkanów. Obecnie śmiało można doliczyć się blisko 200 lokalnych szczepów, z których powstają we Włoszech wina. Na domiar tego od lat 70-tych XX wieku również i odmiany międzynarodowe zawitały na te tereny. Dominują gatunki w kolorze czerwonym, ale na górskich terenach biele czują się równie dobrze.
System apelacyjny włoskiego winiarstwa ma trudne zadanie do wykonania
Trudno się zatem dziwić, że systemowe uregulowanie zasad uprawy winorośli i tłoczenia wina z jednej strony próbuje uporządkować winiarską mapę Włoch, z drugiej jednak nie jest obecnie wstanie w pełni pielęgnować, pod względem jakościowym, klasyfikacji regionów czy siedlisk.
Wydzielono ponad 330 obszarów o statusie Denominazione di Origine Controllata (DOC), a więc miejsc o określonym zakresie geograficznym, uprawianych odmianach, dopuszczalnej wydajności plonów i sposobach winifikacji. Ponadto istniej blisko 80 stref Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG), w których dodatkowo jakościowy aspekt gwarantowanego pochodzenia odgrywa dużą rolę.
Ale jak niemal każdy system apelacji, także i ten nie pozwala na innowacyjność i tworzenie nowych, ciekawych win. Dlatego w latach 90-tych XX wieku powstała kategoria Indicazione Geografica Protetta IGP (wcześniej IGT), win o statusie vin da tavola (wino stołowe). Na etykietach tych butelek można znaleźć geograficzną przynależność oraz wykorzystane odmiany, zazwyczaj są to kupaże lokalnych i międzynarodowych szczepów. Winiarze mają tutaj większą swobodę w doborze gatunków i technik produkcji wina, dlatego liczba IGP ciągle wzrasta. Obecnie jest ich 118.