Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Rocznik
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Alentejo to potężny region winiarski Portugalii obejmujący jedną trzecią kraju, rozpoczynający się mniej więcej na wysokości Lizbony, a graniczący z Algarve, południowym wybrzeżem kraju. Na tak dużym obszarze trudno o jednorodność klimatu i powstających win, ale właśnie ta różnorodność jest jednym z jego atutów.
Sama nazwa oczywiście nawiązuje do wspomnianego położenia mówiąc nam, że znajdujemy się na południe od rzeki Tejo. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu produkcja była tutaj zdominowana przez olbrzymie, państwowe spółdzielnie, ale gdy Portugalia została przyjęta do Unii Europejskiej, ta wymusiła sprywatyzowanie takich projektów. Była to świetna okazja dla mniejszych winiarzy, którzy w końcu mogli wybić się na niepodległość, ale też dla winiarni z północy kraju (choćby producentów Porto), którzy szukali okazji do poszerzenia portfolio. W efekcie Alentejo szybko stało się dynamicznym, buzującym tyglem, a miejscowe wina w dużej mierze odpowiadają za rozpoznawalność portugalskich win na świecie.
Sama apelacja dzieli się na kilka podstref, którymi idąc z północy na południe są: Portalegre, Borba, Évora, Redondo, Reguengos, Granja-Amareleja, Vidigueira i Moura. W Portalegre znajdziemy unikalną, granitową glebę, a na miejscowy klimat oddziałuje nieodległa pasmo górskie Serra de São Mamede, stąd jest tutaj stosunkowo chłodno. Borba, Évora, Redondo i Reguengos są uważane za serce Alentejo, pochodzą stąd najbardziej typowe dla regionu wina łączące bogactwo owoców ze świeżością. Granja-Amareleja, Vidigueira i Moura to najcieplejsze podstrefy, gdzie dominuje również uboga, sucha gleba, a miejscowe wina to przedstawiciele najbardziej pełnych, esencjalnych win z Alentejo.
Region jest zdominowany przez wina czerwone, które lepiej radzą sobie w tym gorącym klimacie. Zwykle są to mieszanki różnych odmian, wśród których spotykamy głównie Alfrocheiro, Alicante Bouschet, Aragonez (Tempranillo), Castelão i Trincadeirę. Popularne są również szczepy międzynarodowe, takie jak Syrah, Cabernet Sauvignon, czy Petit Verdot. Typowe wina z Alentejo są zwykle pełne nut owocowych, ale też ziołowych i przyprawowych, z naprawdę sporą koncentracją, a zwykle towarzyszy jej też wysoki alkohol, więc kluczowe dla winiarzy jest zbalansowanie tych elementów przez kwasowość. Niewielkie ilości białych win powstają głównie z odmiany Antao Vaz, łączącej nuty tropikalne z dobrą kwasowością.