do kasy suma: 0,00 zł

Niewielu wie, że Dão jest ojczyzną najbardziej szlachetnej portugalskiej odmiany winorośli Touriga Nacional. Choć dzisiaj bywa ona utożsamiana głównie z położonym zaraz na północ regionem Douro, to tutaj ma właśnie swoje korzenie, zaś przez dekady pomijane wina z Dão w ostatnich latach wreszcie odnajdują należne im miejsce ...

Dao

Dão

Niewielu wie, że Dão jest ojczyzną najbardziej szlachetnej portugalskiej odmiany winorośli Touriga Nacional. Choć dzisiaj bywa ona utożsamiana głównie z położonym zaraz na północ regionem Douro, to tutaj ma właśnie swoje korzenie, zaś przez dekady pomijane wina z Dão w ostatnich latach wreszcie odnajdują należne im miejsce.

Pierwszy raz winiarski świat dowiedział się o miejscowych winach, gdy plaga filoksery dotarła w latach 70-tych XIX wieku
do wspomnianego Douro. Aby podtrzymać produkcję Porto, do którego wykorzystywano winogrona z tego regionu właśnie, producenci musieli sięgnąć po owoce z Dão. Niestety, również tutaj w końcu dotarły te podstępne mszyce, co spowodowało zapaść regionu, po której praktycznie nie podźwignął się on do końca XX wieku. Dopiero wtedy zmieniono lokalne winiarskie prawo, co spowodowało napływ inwestycji (ponownie głównie z Douro) i szybką poprawę jakości produkowanych win.

Swoja nazwę region bierze od przepływającej przez niego rzeki, wzdłuż której zlokalizowano większość miejscowych winnic.
Od północy, południa i wschodu jest on otoczony przez góry, pozostawiając wolną stronę zachodnią, przez które nad Dão dociera powietrze znad Atlantyku. Sprawia to, że panuje to stosunkowo łagodny klimat i jest mniej upalnie niż choćby nad rzeką Douro. Większość winnic założono do wysokości około 400 metrów, na typowej dla tego obszaru ubogiej, granitowej glebie.

W regionie powstają głównie dobrze zbudowane, mocne czerwone wina z odmian Touriga Nacional i Tinta Roriz, ale popularne są też szczepy Jaen (znana z Hiszpanii Mencia) oraz Alfrocheiro, Baga i Bastardo. Zwykle dojrzewają one w dębowych beczkach, więc obok nut ciemnych owoców znajdziemy tu również akcenty waniliowe, leśne, przyprawowe i ziemiste. Najciekawsze białe wina
z Dão powstają ze szczepu Encruzado, są to zwykle pozycje dość pełne, o lekko orzechowym posmaku, ale też odpowiedniej kwasowości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl