do kasy suma: 0,00 zł

Region Méntrida znajduje się w północnej części prowincji Toledo, kilkadziesiąt kilometrów na południowych zachód od Madrytu. Obszar rozciąga się u podnóża wschodniej części pasma górskiego Sierra de Gredos.

Mentrida

Mentrida


Region Méntrida znajduje się w północnej części prowincji Toledo, kilkadziesiąt kilometrów na południowych zachód od Madrytu. Obszar rozciąga się u podnóża wschodniej części pasma górskiego Sierra de Gredos.

Większość winorośli uprawianych w regionie Méntrida to czerwona odmiana Garnacha. Bardzo stare krzewy, o niewielkiej wydajności, przycinane są w sposób zapewniający ochronę przed letnim słońcem, co pozwala na optymalne dojrzewanie owoców. W ostatnich latach pojawiały się również nowe nasadzenia odmian Tempranillo, Merlot, Syrah i Cabernet Sauvignon.

Region Méntrida podzielony jest na dwie wyraźne podstrefy: południową i północną.

Strefa południowa obejmuje tereny typowe dla uprawy zbóż, jednak na obszarach, takich jak zbocza i pagórki, dominują gleby piaszczyste, które są idealne do uprawy winorośli. Teren przecina dolny bieg rzeki Alberche, a w jego granicach znajdują się miasta o długiej tradycji winiarskiej, takie jak Almorox, Escalona, Maqueda, Fuensalida, Camarena, Casarrubios del Monte oraz sama Méntrida.

Gleby tej podstrefy charakteryzują się niską zawartością wapnia, co czyni je idealnymi do uprawy Grenache. Są to zasadniczo gleby piaszczyste, pochodzenia granitowego, o kwaśnym odczynie. Powstają tutaj gładkie i aromatyczne wina.

Strefa północna jest znacznie mniejsza. To górski obszar, gdzie winnice otoczone są jałowcami i dębami. Krzemionkowo-wapienne gleby, z sporym udziałem granitu i kwarcu, wysokość 750-850 m. n.p.m., wpływ Sierra de Gredos oraz średni wiek winorośli przekraczający 55 lat sprawiają, że produkowane tutaj wina są świeże, kwiatowe, mineralne i  delikatne na podniebieniu.  Główne gminy to Real de San Vicente, El Almendral de la Cañada i Pelahustán, położone w dolinie Tietar.

Klimat regionu Méntrida jest suchy, kontynentalny, z długimi i mroźnymi zimami, łagodzonymi nieco przez pasmo Gredos, które chroni przed zimnymi wiatrami z północy i zachodu. Znaczne roczne wahania temperatur oraz niewielkie opady deszczu, średnio 300-450 mm rocznie, twarzą idealne warunki do uprawy winorośli. Klimat sprzyja stosowaniu naturalnych, ekologicznych i biodynamicznych metod produkcji wina.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl