do kasy suma: 0,00 zł

Chyba każdy kraj winiarski chciałby powtórzyć sukces, jaki stał się udziałem nowozelandzkich Sauvignon Blanc. Na przełomie lat 80-tych/90-tych zaliczyły one nieprawdopodobny wzrost popularności, a najbardziej znany z ich produkcji region Marlborough stał się słynny w niemal każdym zakątku winiarskiego świata ...

Marlborough

Chyba każdy kraj winiarski chciałby powtórzyć sukces, jaki stał się udziałem nowozelandzkich Sauvignon Blanc. Na przełomie lat 80-tych/90-tych zaliczyły one nieprawdopodobny wzrost popularności, a najbardziej znany z ich produkcji region Marlborough stał się słynny w niemal każdym zakątku winiarskiego świata.

Historia winiarstwa w regionie jest oczywiście znaczenie dłuższa. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w latach 70-tych XIX wieku, ale dopiero sto lat później pojawiły się w Marlborough większe projekty. Dysponowały one również odpowiednimi środkami i profesjonalnym zapleczem, takim jak stalowe zbiorniki umożliwiające kontrolę temperatury podczas fermentacji, co jest istotną rzeczą przy produkcji win z aromatycznych odmian, z których region zaczął szybko słynąć.

Marlborough znajduje się na północnym krańcu nowozelandzkiej Południowej Wyspy. Winnice zajmują tutaj obszar ponad 27 tys. ha, z tego aż 80% zajmuje Sauvignon Blanc. Sam region odpowiada zaś za 75% całej produkcji kraju. Oprócz tej odmiany znajdziemy tutaj nasadzenia Chardonnay, Pinot Gris i Rieslinga, a coraz większe znaczenie zaczyna również odgrywać Pinot Noir (zajmuje już ok. 10% winnic w regionie).

Tutejszy klimat za sprawą bliskości oceanu jest stosunkowo chłodny. Wiejący od wody wiatr studzi winogrona, a słoneczna, ale i sucha jesień zapewnia im długie, niespieszne dojrzewanie. Takie warunki są idealne do uprawy wspomnianych już, aromatycznych odmian winorośli, które jednocześnie zachowują rześkość i soczystość.

Typowy Sauvignon Blanc z Marlborough to wino o lekkiej budowie, średniej koncentracji i umiarkowanej kwasowości. Jednocześnie jest bardzo aromatyczne. W porównaniu do wersji szczepu znanych z Europy (np. znad Loary) pachnie bardziej tropikalnie, marakują, ananasem, mango, ale też agrestem, trawą, cytryną, zielonym pieprzem. Taki miks nut owocowych oraz zielonych niesie mnóstwo orzeźwienia i sprawia, że to wino wprost stworzone jako aperitif na słonecznym tarasie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl