do kasy suma: 0,00 zł

Waipara

Nowozelandzkie wina zwykle są kojarzone głównie z białą odmianą Sauvignon Blanc i najpopularniejszym miejscem, w którym jest ona uprawiana, a więc Marlborough. Stąd inne regiony kraju nie mają łatwego zadania, jeśli chodzi o zbudowanie sobie rozpoznawalności w winnym świecie. Jednak dolina Waipara odrobiła już sporo z tej lekcji.

Położona jest ona w większym regionie Canterbury, około 60 kilometrów na północ od Christianchurch (drugie największego miasto kraju), pomiędzy Alpami Południowymi na zachodzie, a Wzgórzami Teviotdale, które oddzielają ją od Pacyfiku. W związku z tym Waipara korzysta z ochrony przed bezpośrednim wpływem chłodnego powietrzna znad oceanu, a zamiast tego napływa tutaj ciepłe powietrze z głębi lądu. Opady w ciągu roku są na umiarkowanym poziomie, a okres wegetacyjny jest bardzo długi, dlatego winogrona dojrzewają powoli, nie tracąc świeżości i kwasowości.

W regionie zajdziemy 1200 ha winnic, które założono głównie w dolinach przepływających tędy rzek, ale też na zboczach wspomnianych Wzgórz Teviotdale. Gleby stanowią mozaikę różnych typów, od aluwialnych żwirów bliżej brzegów rzek, przez bardziej wapienno-gliniaste podłoże na wyżej położonych parcelach. W przeciwieństwie choćby do Marlborough, gdzie znajdziemy głównie sporej wielkość producentów, w Waipara dominują mniejsi winiarze, nierzadko prowadzący rodzinne przedsięwzięcia.

Opisane warunki sprawiają, że w regionie dominują aromatyczne, białe odmiany winorośli, z których najpopularniejszą jest Riesling, ale znajdziemy tu też całkiem sporo Chardonnay, Pinot Gris i Gewürztraminera. Ich cechą charakterystyczną jest przyprawowo-miodowy styl i mocna mineralność. Jeśli chodzi o czerwone wina, to Waipara słynie ze sprężystych, soczystych Pinot Noir, który to szczep odpowiada za mniej więcej jedną trzecią upraw w dolinie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl