Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Dolna Austria (Niederösterreich) to określenie sporego regionu winiarskiego, obejmującego swym zasięgiem niemal całą, północo-wschodnią cześć kraju. W jego ramach wyróżniono kilka konkretniej sprecyzowanych apelacji – Weinviertel, Wachau, Kremstal, Kapmtal, Traisental, Wagram, Thermenregion i Carnuntum.
Poza Weinviertel oraz Thermenregionem wszystkie one leżą nad Dunajem lub jego dopływami i rzeki te mają znaczący wpływ na ich mikroklimat, latem tworząc poranne mgły, które schładzają winnice, a jesienią działając jak ogromne zbiorniki ciepła, delikatnie podnosząc temperaturę. Wszystkie regiony poza Weinviertel są też wystawione (w mniejszym bądź większym stopniu) na rozgrzane powietrze napływające ze wschodu, znad Węgier i Morza Czarnego. Wspomniane Weinviertel, które leży na północ od Wiednia aż do granicy z Czechami, jest najchłodniejszym miejscem, stąd tutejsze wina są najbardziej szczupłe i kwaskowe.
Oczywiście w ramach wspomnianych podstref powstają tzw. wina apelacyjne, noszące oznaczenia konkretnego regionu, ale użycie tej nazwy jest najczęściej ograniczone do pewnych szczepów (np. jako wina z Weinviertel mogą być butelkowane tylko Grüner Veltlinery, w Kremstal i Kamptal może to być Grüner Veltliner i Riesling). Naturalne jest zaś, że winiarze uprawiają też inne odmiany i wtedy muszą one być butelkowane w ramach ogólnego oznaczenia Niederösterreich. Nie musi to więc oznaczać wina gorszego czy pośledniejszego, ale czasem po prostu wykorzystanie mniej popularnej odmiany.
Najpopularniejsze takie wina noszące na etykiecie regionalne oznaczenie Dolnej Austrii powstają z takich szczepów jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Weissburgunder, Traminer, Gelber Muskateller, St. Laurent, czy Zweigelt.