do kasy suma: 0,00 zł

Rheingau szczyci się tytułem regionu, który stanowi ojczyznę najpopularniejszej za Odrą białej odmiany winorośli – szlachetnego Rieslinga. Do dzisiaj (obok Mozeli) jest to miejsce, gdzie powstają zdaniem wielu najlepsze Rieslingi u naszych sąsiadów ...

Rheingau

Rheingau szczyci się tytułem regionu, który stanowi ojczyznę najpopularniejszej za Odrą białej odmiany winorośli – szlachetnego Rieslinga. Do dzisiaj (obok Mozeli) jest to miejsce, gdzie powstają zdaniem wielu najlepsze Rieslingi u naszych sąsiadów. Szczep cieszy się też niebywałym prestiżem, bo zajmuje 80% nasadzeń, spośród 3100 ha miejscowych winnic.

Idealne warunki dla uprawy winorośli w Rheingau są dziełem natury. Na wysokości Wiesbaden Ren skręca bowiem z północy na zachód i przez kilkadziesiąt kilometrów płynie równoleżnikowo. Góry Taunus chronią ten obszar od chłodnych wiatrów z nad Morza Północnego, a potężna rzeka jaką jest już na tej wysokości Ren wpływa łagodząco na miejscowy klimat, magazynując ciepło zwłaszcza w chłodniejsze jesienne miesiące (a Riesling dojrzewa przecież stosunkowo późno). Im dalej na zachód tym stoki schodzących do rzeki wzgórz robią się bardziej strome, osiągając kulminację zaraz za Rüdesheim. Nachylenie winnic jest naprawdę imponujące. Tutaj dominuje łupek, we wschodniej części regionu, gdzie wzgórza są łagodniejsze, a sama dolina rzeczna szersza znajdziemy też margiel, piaskowiec i glinę.

Miejscowe Rieslingi są szczupłe, mocno kwaskowe, ale też zazwyczaj bardziej surowe, nie tak tropikalne jak ich kuzyni znad Mozeli. Również tutaj zachowała się tradycja produkcji win z cukrem resztkowym i najlepsze słodkie Rieslingi z Rheingau mogą spokojnie stawać w szranki z pozycjami znad Mozeli. To wina długowieczne (zarówno pozycje wytrawne jak i słodkie), którym niestraszny upływ czasu. Dopiero po kilku-kilkunastu latach osiągają one pełnię swojej klasy.

Mówiąc o Rheingau nie można zapominać o dwóch podstrefach, może mniej znanych, ale dających również świetne wina. Pierwsza z nich to okolice Hochheim, gdzie winorośle rosną nad Menem, dopływem Renu. Tutejsze wina od dawna cieszyły się renomą, w czasach wiktoriańskiej Anglii skrótowa ich nazwa „hock” była w ogóle synonimem jakościowych niemieckich Rieslingów. Druga to miejscowość Assmannshausen, położona na zachodnim krańcu regionu, w miejscu, gdzie Ren ponownie skręca na północ – to wysepka Spätburgundera (Pinot Noir) w tym wybitnie rieslingo-centrycznym regionie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl