Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Alkohol
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Lombardia to najbogatszy region Włoch, ale winiarsko leży ona w cieniu swoich sąsiadów, Piemontu i Veneto. Mamy tu jednak co najmniej jedną perełkę – musujące wina z apelacji Franciacorta.
Region leży bezpośrednio na północ od Brescii, pomiędzy tym miastem a południowy brzegiem Jeziora Iseo. Historia produkcji win musującym we Franciacorcie nie jest zbyt długa. Pierwsze butelki trafiły bowiem na rynek dopiero pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku, a sama apelacja zyskały oficjalne ramy w 1967 roku.
Tutejszy teren został ukształtowany w wyniku zlodowaceń, a piaszczysto-kamienista gleba to pozostałość osadów naniesionych przez lodowiec. Teren jest pagórkowaty i miejscami dość stromy. Bliskość Jeziora Iseo wpływa łagodząco na klimat, latem w postaci wieczornych bryz schładzające winnice, a znów zimą podnosząc średnią temperaturę.
Franciacorta to wino powstające metodą klasyczną (znaną z szampanów), z wtórną fermentacją w butelce. Winnice zajmują obszar ok. 3000 ha, na miejscu działa blisko 100 producentów, a łączna produkcja nie jest zbyt duża (100 razy mniejsza niż produkcja Szampanii). Używane odmiany to głównie Chardonnay i Pinot Noir, z niewielkim dodatkiem Pinot Blanc. W regionie powstają zarówno wina nierocznikowe, jak i rocznikowe, a także wersje różowe. W przypadku podstawowej Franciacorty dojrzewanie na osadzie musi trwać co najmniej 18 miesięcy, dla wersji rocznikowych jest to 30 miesięcy. Unikalną dla regionu kategorią jest tzw. satèn, gdzie ciśnienie w butelce jest delikatnie niższe (do 5 atmosfer, przy zwykle 6 atmosferach w klasycznych musiakach), a nazwa nawiązuje do satynowych, delikatnych bąbelków, które są tego efektem.
Tutejsze wina stanowiąc konkurencję dla szampanów, podzielają oczywiście ich charakterystykę. Mamy tu więc wynikające z dojrzewania na osadzie nuty brioszki, pieczonego chleba, rozpuszczonego masła, mocną, cytrynowo-jabłkową kwasowość i z uwagi na cieplejszy klimat nieco mocniejszą strukturę i gęstość niż w szampanach.