Odmiana
Kolor
Kraj
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Veneto to jeden z najważniejszych winiarskich regionów Włoch, z takimi apelacjami jak Valpolicella, Lugana czy Soave, ale też najpopularniejszymi włoskimi bąbelkami Prosecco.
W regionie miesza się ciepłe powietrze znad Adriatyku z tym chłodniejszym spływającym z gór, tworząc idealne warunki do dojrzewania winogron. Najlepsze winnice położone są na wzgórzach opadających z Alp w stronę równin leżących dalej na południe. Na płaskich terenach również uprawiane są winorośle, ale te wina, choć odpowiadają za większość miejscowej produkcji, zwykle nie niosą ze sobą takiego ładunku emocjonalnego, jak te pochodzące z wyżej położonych obszarów.
Wspomniane już Prosecco może powstawać w całych północno-wschodnich Włoszech z odmiany Glera, przy pomocy tzw. metody Charmata, z wtórną fermentacją w dużych stalowych zbiornikach. W efekcie musowanie jest łagodniejsze, a typowe Prosecco pachnie gruszkami i jabłkami, w ustach jest dość słodkie (typowa kategoria to extra dry – 12-17 gram cukru na litr), z lekko goryczkowym finiszem. Szukając najlepszych z nich wybieramy te ze sprecyzowanych apelacji jak Conegliano Valdobiadenne, Asolo czy Valdobbiadene Superiore di Cartizze. Od niedawna Prosecco może być winem różowych (oczywiście z bąbelkami).
Soave to powstające z ok. 4000 ha winnic zlokalizowanych na północny-wschód od Werony najbardziej znane za granicą włoskie białe wino. Produkowane jest ono głównie z odmiany Garganega, dającej wina o lekkiej strukturze, nutach jabłek, melona i brzoskwiń, odświeżającym charakterze. Czasem znajdziemy tu też ciekawą słonawą nutę, za którą odpowiada miejscowa wulkaniczna gleba.
Lugana (2000 ha) notuje ostatnio znaczną wzrost jakościowy. Kiedyś było to anonimowe wino dla turystów nad Gardą, dzisiaj producenci pokazują, że z odmiany Trebbiano di Lugana (zwanej też Turbiana) mogą powstawać świetne wina, pachnące jabłkiem i tropikalnymi owocami, z rześką kwasowością, ale też solidną strukturą.
Najważniejsze czerwienie powstają w Valpolicelli (8000 ha winnic), na północ od Werony. Są to mieszanki wielu odmian, ale dominują Corvina, Corvinone i Rondinella. Podstawowa Valpolicella to radosne, owocowe wino o nutach wiśni, świeże, delikatnie kwaskowe, świetnie sprawdzające się do codziennej kuchni. Z podsuszanych, skoncentrowanych owoców powstają jedne z najsłynniejszych włoskich czerwonych win – Amarone della Valpolicella. Są one potężnie zbudowane, z wysokim alkoholem, mocnym, likierowym owocem, nutami suszonych ziół, czekolady, słodkawe i zdolne do długiego dojrzewania. Ostatnio na popularności zyskuje kategoria Ripasso, powstająca poprzez dodanie do podstawowej Valpolicelli wytłoków po Amarone i wzbudzenie ponownej fermentacji. W efekcie wino przejmuje część owocowo-słodkawego profilu Amarone.