do kasy suma: 0,00 zł

Choć winiarstwo południowoafrykańskie kojarzy się nam z gorącym klimatem, to nie wszystkie regiony RPA są rzeczywiście suche i upalne. Jednym w wyjątków jest położona niedaleko Przylądka Igielnego (najdalej wysuniętego na południe krańca Afryki) dolina Elim ...

Elim

Choć winiarstwo południowoafrykańskie kojarzy się nam z gorącym klimatem, to nie wszystkie regiony RPA są rzeczywiście suche i upalne. Jednym w wyjątków jest położona niedaleko Przylądka Igielnego (najdalej wysuniętego na południe krańca Afryki) dolina Elim.

Dzieje się tak dlatego, że jest ona zlokalizowana zaledwie piętnaście kilometrów od wybrzeża, dzięki czemu docierają tutaj bezpośrednio wiejące znad wody bryzy (a wzdłuż południowego wybrzeża kraju przepływa dodatkowo chłodny prąd morski). Wiatry w okolicy są zresztą dość silne, stąd to wilgotne powietrze bez trudu wnika w głąb lądu. Dlatego miejscowi winiarze corocznie toczą walkę z chorobami grzybicznymi, a w trudniejszych rocznikach dokładnie tak, jak koledzy z Europy mają problem z osiągnięciem pełnej dojrzałości swoich owoców – to rzecz prawie niespotykana w Nowy Świecie, gdzie problemem bywa raczej nadmierna dojrzałość winogron.

Jak wszędzie w RPA również i do Elim winiarstwo przywiedli europejscy osadnicy, tutaj znaczna ich część pochodziła z Niemiec. Być może przywiodła ich w te rejony miejscowa gleba, bowiem w dolinie znajdziemy głównie kwarc, a więc podłoże doskonale znane choćby z Mozeli czy Rheingau. Dodatkowo pojawia się również piaskowiec.

Taki klimat preferuje oczywiście aromatyczne odmiany winorośli, które w chłodnych warunkach mogą powoli dojrzewać, zachowując atrakcyjny profil zapachowy. Elim znane jest zwłaszcza ze swoich świeżych, lekko dymnych, pachnących strzelniczym prochem Sauvignon Blanc, których charakterystyka przypomina najlepsze wina z Doliny Loary we Francji. Oprócz tego miejscowi winiarze lubią dodawać do Sauvignon Blanc odmianę Semillon, tworząc znów kupaże znane choćby z Bordeaux. Jeśli chodzi o czerwienie Elim słynie ze swoich Shirazów (Syrah), ale popularny jest też Pinot Noir. Niektórzy producenci tworzą udane pozycje z takich odmian jak Merlot, czy Cabernet Sauvignon, ponownie ewidentnie nawiązujące do podobnego jaki znajdziemy w Elim, wilgotnego i chłodnego klimatu Bordeaux.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl