do kasy suma: 0,00 zł

Monterrei to położony w Galicji, a więc północno-zachodniej części Hiszpanii, region winiarski leżący nieco w cieniu bardziej znanych tamtejszych apelacji jak Rias Baixas, czy Ribeira Sacra. Jednak w ostatnich latach tamtejsze winiarstwo dynamicznie się rozwija i już wkrótce może być o nim głośno ...

Monterrei

Monterrei

Monterrei to położony w Galicji, a więc północno-zachodniej części Hiszpanii, region winiarski leżący nieco w cieniu bardziej znanych tamtejszych apelacji jak Rias Baixas, czy Ribeira Sacra. Jednak w ostatnich latach tamtejsze winiarstwo dynamicznie się rozwija i już wkrótce może być o nim głośno.

Choć uważa się, że uprawa winorośli przybyła na te tereny z Rzymianami, pierwszy prawdziwy rozkwit przeżyła na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą hrabiego Monterrei Gaspara de Zúñiga Acevedo y Fonseca. W 1595 roku został on mianowany wicekrólem Nowej Hiszpanii, a więc hiszpańskich posiadłości w Środkowej i Północnej Ameryce, otwierając winom z Monterrei możliwość eksportu na nowy kontynent. Na kolejny czas renesansu musiano jednak czekać aż do 2008 roku. Wtedy to (trzeba przyznać dość niespodziewanie) zostały one bardzo pozytywnie ocenione przez Roberta Parkera, jednego z najbardziej opiniotwórczych krytyków winiarskich tamtych czasów, co szybko zaowocowało ich pojawieniem się na wielu rynkach.

Sam region położony jest przy granicy z Portugalią, wzdłuż rzeki Tâmega i jej dopływów. Winnice są zlokalizowane zarówno na bardziej płaskich terenach, gdzie dominuje gliniasta gleba, jak i zboczach dolin rzecznych, obfitujących w granit i łupek.

Dzisiaj apelacja jest wciąż w fazie rozwojowej, wina butelkuje tutaj ledwie 25 producentów, którzy zarządzają nieco ponad 550 ha winnic. Choć sama Galicja charakteryzuje się wilgotnym, morskim klimatem, to akurat Monterrei jest jej najbardziej suchą częścią za sprawą górskiego łańcucha Sierra de Larouca, który osłania je przez bezpośrednim wpływem Atlantyku. Stąd tutejszy klimat staje się bardziej kontynentalny, z dużymi wahaniami temperatur między zimną, a latem oraz w ciągu dnia.

W apelacji dominują białe wina z odmian Godello oraz Treixadura, dając wina aromatyczne, kwaskowe, ale dobrze zbudowane. Natomiast czerwienie powstające głównie ze szczepów Mencia, Merenzao, Caiño Tinto i Tempranillo, są zwykle starzone w beczkach i odznaczają się sporą koncentracją.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl