Odmiana
Kolor
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Zamknięcie butelki
Hesja Nadreńska (Rheinhessen) to największy niemiecki region winiarski, winnice zajmują tutaj aż 26 tys. ha, położony w dużym zakolu Renu niedaleko Wiesbaden i Moguncji. Rzeka ta stanowi też jego naturalną wschodnią granicę, a z pozostałych stron Hesja graniczy z innymi znanymi terenami upraw winorośli – od północy mamy Rheingau, od zachodu Nahe, zaś od południa Palatynat.
Tutejszy klimat jest generalnie mówiąc umiarkowany, nie tak gorący jak w Palatynacie, a jednocześnie nie tak chłodny jak w Rheingau, czy dalej na zachód nad Mozelą. Latem jest słonecznie i ciepło, ale raczej nie gorąco, a zimy są tutaj stosunkowo łagodne. Na tak dużym terenie znajdziemy też prawdziwy miks gleb, od lessu przez gleby o charakterze gliniastym, piaskowiec, margiel, czy wapień.
Kiedyś Hesja Nadreńska słynęła głownie z charakterystycznych „maryjek” (świetnie rozpoznawalnych też w Polsce), a więc win Liebfraumilch, zwykle szaptalizowanych (dosładzanych nieprzefermentowanym sokiem z winogron) i smakujących nadzwyczaj przeciętnie. Na szczęście pokolenie młodych winiarzy, którzy objęli stery w wielu miejscowych posiadłościach na przełomie XX i XXI wieku zrobiło bardzo dużo, aby region na powrót zaczął być kojarzony z winami wysokiej jakości.
Jeszcze w latach 90-tych większość miejscowych białych win (na czele ze wspomnianymi Liebfraumilchami) powstawało z odmiany Müller-Thurgau, dość aromatycznej, ale zwykle mało kwasowej, przy wysokiej plenności dającej często płaskie, nieciekawe wina. Od kilkunastu lat miejscowi producenci baczniejszą uwagę zwrócili na Rieslinga, który w międzyczasie wskoczył na pierwsze miejsce według areału uprawianych odmian (ok. 18%) i który daje tutaj wina bardziej miękkie od tych z Rheingau, czy Nahe, ale też nie tak pełne, jak te z cieplejszego Palatynatu. Ich dobrze wtopiona w owoc kwasowość sprawia, że Rheinhessen to dobre miejsce, by zacząć odkrywać niuanse tej najważniejszej białej odmiany Niemiec. Obok Rieslinga popularnością cieszą się białe wina z takich odmian jak Silvaner, Chardonnay, Weissburgunder, Grauburgunder, czy Scheurebe. To również ważny region, jeśli chodzi o wina czerwone (odpowiadające za 30% produkcji), które powstają głównie z Dornfeldera, Portugiesera, ale też coraz częściej ze Spätburgundera.
Dodatkowo w regionie rozwija się produkcja win musujące, już dzisiaj pochodzi stąd wiele najlepszych niemieckich sektów.