do kasy suma: 0,00 zł

Położony bezpośrednio na wschód od Lizbony region Tejo od lat korzystał z tego sąsiedztwa. Kiedyś cieszył się on specjalną estymą portugalskich władców, a przez pewien czas obowiązywało tu nawet prawo, które zabraniało sprowadzania do regionu win z innych terenów kraju ...

Tejo

Położony bezpośrednio na wschód od Lizbony region Tejo od lat korzystał z tego sąsiedztwa. Kiedyś cieszył się on specjalną estymą portugalskich władców, a przez pewien czas obowiązywało tu nawet prawo, które zabraniało sprowadzania do regionu win z innych terenów kraju. Później jednak renoma miejscowych win nieco podupadła. Na szczęście wreszcie winiarze wzięli się do roboty i mocno postawili na jakość, a symbolicznym znakiem tej zmiany i odcięcia się od przeszłości była zmiana nazwy apelacji z Ribatejo na Tejo w 2009 roku.

Większość winnic położonych jest na stosunkowo płaskim terenie, nad brzegami Tejo i jej dopływów. Dominują tutaj żyzne, aluwialne gleby, stąd zagrożeniem dla miejscowych winiarzy jest nadmierna plenność winorośli. Trzeba ją ograniczać, by powstające wina posiadały odpowiednią koncentrację, nie były rozwodnione. Choć cała Portugalia charakteryzuje się ciepłym klimatem, to bliskość rzeki, a także Atlantyku sprawia, że w Tejo wysokie temperatury są nieco temperowane. Dodatkowo gliniasta gleba dobrze magazynuje wodę, pozwalając winoroślom korzystać w niej w bardziej suchych miesiącach.

Region podzielono na trzy podstrefy. Barrio położone na północ od Tejo, gdzie krajobraz jest nieco bardziej pagórkowaty, a gleba staje się mniej przepuszczalna, pojawia się nawet łupek. Sprawia to, że winorośle muszą szukać składników odżywczych głębiej i jednocześnie naturalnie ogranicza zbiory. Na południe od Tejo leży Charneca. Jest tutaj cieplej, a gleba staje się bardziej piaszczysta. Campo to teren w bezpośredniej bliskości rzeki, gdzie znajdziemy wspomnianą już najbardziej żyzną glebę.

Tejo to region z dominacją czerwonych, dobrze zbudowanych win. Znajdziemy tutaj odmiany lokalne, na czele z Tourigą Nacional, najbardziej renomowaną portugalską odmianą, ale też Castelâo, Tricadeirę czy Aragonez (Tempranillo). Coraz większą popularnością również cieszą się szczepy międzynarodowe, zwłaszcza Syrah i Cabernet Sauvgnon. Jeśli chodzi o wina białe, to warto zwrócić uwagę na aromatyczne wina z Fernão Pires.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl