do kasy suma: 0,00 zł

Oglądając soczyście zielone zdjęcia Rias Baixas ma się wrażenie głębokiego kontrastu pomiędzy nimi, a spalonym słońcem, żółtym sercem Półwyspu Iberyjskiego. Wrażenie te pogłębia się, gdy zaczniemy porównywać tutejsze wina, z tymi pochodzącymi z innych części Hiszpanii. Ta niepodrabialność jest czymś, co wyróżnia region ...

Rias Baixas

Rias Baixas

Oglądając soczyście zielone zdjęcia Rias Baixas ma się wrażenie głębokiego kontrastu pomiędzy nimi, a spalonym słońcem, żółtym sercem Półwyspu Iberyjskiego. Wrażenie te pogłębia się, gdy zaczniemy porównywać tutejsze wina, z tymi pochodzącymi z innych części Hiszpanii. Ta niepodrabialność jest czymś, co wyróżnia region.

Komercyjny sukces regionu datuje się na lata 90-te ubiegłego wieku. Nowoczesne techniki winiarskie (takie jak fermentacja w kontrolowanej temperaturze) pozwoliły wydobyć z lokalnych odmian esencję miejscowego terroir – kwaskowy, mineralny, morski charakter. Co więcej tutejsze lekkie i soczyste wina były czymś unikatowym, zdecydowanie wyróżniającym się od typowych, esencjonalnych białych win z Hiszpanii, co tylko zwiększyło ich popularność. Jeszcze w 1985 roku na miejscu działo zaledwie 5 producentów (resztę wina produkowali i wypijali miejscowi), a obecnie jest ich ponad 200. Dodatkowo niewielkie parcele nadal uprawia kilka tysięcy miejscowych rolników, którzy zwykle sprzedają grona większym graczom. Winnice zajmują dziś obszar ok. 9 tys. ha.

Za styl miejscowych win odpowiada oczywiście wybitnie morski, wilgotny klimat. Nawet latem jest tutaj chłodno i wietrznie, co pozwala winogronom aż do samych zbiorów zachować soczystość i kwasowość. Charakterystycznym elementem miejscowych winnic jest uprawa na pergolach, gdyż zwisające nad baldachimem z liści owoce są chronione przez częstymi opadami, a dodatkowo szybciej osusza je wiatr, zmniejszając prawdopodobieństwa rozwoju chorób grzybiczych.

Najważniejszą lokalną odmianą, która rozsławiła Rias Baixas jest Albariño (95% produkcji regionu). Daje ono jedyne w swoim rodzaju wina, w których znajdziemy mocną kwasowość, ale też sporo cytrusowego owocu, a przy dojrzewaniu win na osadzie również przyjemną, kremową strukturę. Coraz większa ilość producentów zaczyna ostatnio eksperymenty z dojrzewaniem odmiany w beczkach. W regionie uprawiane są również niewielkie ilości innych białych odmian: Loureira i Treixadura, ale bardzo rzadko butelkowane są one osobno, częściej uzupełniają Albariño w podstawowych pozycjach tutejszych winiarzy.

Mineralność, stalowy charakter win sprawia, że idealnie nadają się one jako towarzysz dań z ryb i owoców morza.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl