Odmiana
- Alicante Bouschet (2)
- Auxerrois (3)
- Bourboulenc (2)
- Cabernet Franc (4)
- Cabernet Sauvignon (5)
- Carignan (4)
- Chardonnay (6)
- Chasan (1)
- Chenin Blanc (1)
- Cinsault (3)
- Colombard (1)
- Gamay (10)
- Gewürztraminer (3)
- Grenache (12)
- Grenache Blanc (2)
- Grenache Noir (1)
- Malbec (6)
- Mauzac (1)
- Melon de Bourgogne (3)
- Merlot (6)
- Mourvèdre (5)
- Muscat (1)
- Petit Verdot (1)
- Pinot Blanc (2)
- Pinot Gris (3)
- Pinot Noir (7)
- Riesling (2)
- Roussanne (1)
- Sauvignon Blanc (4)
- Semillon (2)
- Shiraz/Syrah (13)
- Ugni Blanc (1)
- Vermentino (4)
- Viognier (2)
Kraj
Producent
- Anthony Thevenet (5)
- Chateau de France (1)
- Château de Gaure (3)
- Chateau de Respide (4)
- Chateau Joinin (1)
- Chateau Pipeau (1)
- Claude Vosgien (4)
- Domaine Aubert (4)
- Domaine Delaporte (3)
- Domaine Du Grand Montmirail (4)
- Domaine Edmond Rentz (1)
- Domaine Julien Braud (3)
- Domaine Le Grand Retourn (1)
- Domaine Paul Ginglinger (8)
- Domaine Rene Lequin-Colin (4)
- Goussard-Delagneau (1)
- Julien Sunier (3)
- Lamblin & Fils (4)
- Valerie Courreges (12)
- Viranel (7)
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Nie ma chyba innego kraju, który kojarzyłby się bardziej z winem niż Francja. Śmiało można powiedzieć, że kuchnia i wino to kwestia tożsamości narodowej tego państwa. Uprawa winorośli wywodzi się wprawdzie z obszarów obecnej Gruzji i Armenii, ale to właśnie niesamowite położenie geograficzne Francji przyczyniło się do intensywnego rozwoju winiarstwa.
Francja dysponuje idealnymi warunkami do uprawy winorośli
Zachód kraju jest pod dużym wpływem klimatu z nad Atlantyku, z kolei na Południe oddziałuje Morze Śródziemne. Spora część regionów winnych rozciąga się wzdłuż wielkich rzek: Loary, Rodanu, Dordogne, Garonny i Saony, gdzie dominują gleby aluwialne, bogate w substancje odżywcze naniesione przez te rzeki. Jednocześnie doskonale zatrzymujące, tak potrzebną roślinom, wodę. Liczne pasma górskie przeplatają się z obszarami obfitującymi z kolei w podłoża wapienne, dające również doskonałe warunki do uprawy winorośli.
Trudno zatem dziwić się, że niemal każdy zakątek z tego rozległego obszaru obsadzono winnicami. Wykorzystując w ten sposób wyjątkowe, lokalne warunki klimatyczno-glebowe. Tworzy to szansę na doskonalenie technik uprawy i winifikacji z zachowaniem sporej odmienności stylistycznej poszczególnych siedlisk.
System AOC kształtuje jakościowy aspekt francuskiego wina
Z tego względu już w latach 20-tych XX wieku powstał we Francji system apelacyjny (AOC) precyzujący reguły prawne, według których zaczęli działać winiarze chcący czerpać korzyści z unikalnego charakteru swoich stanowisk obsadzonych winoroślą. Obok nich jest bardzo wielu producentów zadowalających się statusem wytwórcy win regionalnych czy wręcz stołowych, gdzie oczywiście znacznie trudnej doszukać się wyjątkowości i wyśrubowanych standardów jakościowych.
Taka obfitości i różnorodność win ma również i swoje mniej pozytywne oblicze. Wielu winiarzy upatrując szansy na wykorzystanie dla siebie światowego wizerunku francuskich win, produkuje duże ilości trunków pośledniej jakości. Skutkuje to znaczną nadprodukcją, a w konsekwencji licznymi działaniami tamtejszych rolników zmierzającymi do wypierania butelek wyższej jakości, zarówno miejscowych, jak i importowanych, na rzecz swoich tańszych, przemysłowych win.
Organiczne winnice odgrywają coraz ważniejszą rolę
Na szczęście coraz ważniejsza dla francuskich winiarzy jest uprawa krzewów z poszanowaniem środowiska, co z kolei wymaga uwagi, staranności i większych nakładów pracy w celu otrzymywania wysokiej jakości owoców, a finalnie i win. Tym samym łatwiejsze staje się odseparowanie anonimowych, masowych win od tych, w których wysoki poziom odgrywa pierwszoplanową rolę.
A w tej drugiej grupie (w zasadzie należy jej oddać palmę pierwszeństwa) nie brakuje przecież najważniejszych i najwspanialszych win świat.