do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania

wina francuskie

Nie ma chyba innego kraju, który kojarzyłby się bardziej z winem niż Francja. Śmiało można powiedzieć, że kuchnia i wino to kwestia tożsamości narodowej tego państwa. Uprawa winorośli wywodzi się wprawdzie z obszarów obecnej Gruzji i Armenii, ale to właśnie niesamowite położenie geograficzne Francji przyczyniło się do intensywnego rozwoju winiarstwa.

Francja dysponuje idealnymi warunkami do uprawy winorośli

Zachód kraju jest pod dużym wpływem klimatu z nad Atlantyku, z kolei na Południe oddziałuje Morze Śródziemne. Spora część regionów winnych rozciąga się wzdłuż wielkich rzek: Loary, Rodanu, Dordogne, Garonny i Saony, gdzie dominują gleby aluwialne, bogate w substancje odżywcze naniesione przez te rzeki. Jednocześnie doskonale zatrzymujące, tak potrzebną roślinom, wodę. Liczne pasma górskie przeplatają się z obszarami obfitującymi z kolei w podłoża wapienne, dające również doskonałe warunki do uprawy winorośli.

Trudno zatem dziwić się, że niemal każdy zakątek z tego rozległego obszaru obsadzono winnicami. Wykorzystując w ten sposób wyjątkowe, lokalne warunki klimatyczno-glebowe. Tworzy to szansę na doskonalenie technik uprawy i winifikacji z zachowaniem sporej odmienności stylistycznej poszczególnych siedlisk.

System AOC kształtuje jakościowy aspekt francuskiego wina

Z tego względu już w latach 20-tych XX wieku powstał we Francji system apelacyjny (AOC) precyzujący reguły prawne, według których zaczęli działać winiarze chcący czerpać korzyści z unikalnego charakteru swoich stanowisk obsadzonych winoroślą. Obok nich jest bardzo wielu producentów zadowalających się statusem wytwórcy win regionalnych czy wręcz stołowych, gdzie oczywiście znacznie trudnej doszukać się wyjątkowości i wyśrubowanych standardów jakościowych.

Taka obfitości i różnorodność win ma również i swoje mniej pozytywne oblicze. Wielu winiarzy upatrując szansy na wykorzystanie dla siebie światowego wizerunku francuskich win, produkuje duże ilości trunków pośledniej jakości. Skutkuje to znaczną nadprodukcją, a w konsekwencji licznymi działaniami tamtejszych rolników zmierzającymi do wypierania butelek wyższej jakości, zarówno miejscowych, jak i importowanych, na rzecz swoich tańszych, przemysłowych win.

Organiczne winnice odgrywają coraz ważniejszą rolę

Na szczęście coraz ważniejsza dla francuskich winiarzy jest uprawa krzewów z poszanowaniem środowiska, co z kolei wymaga uwagi, staranności i większych nakładów pracy w celu otrzymywania wysokiej jakości owoców, a finalnie i win. Tym samym łatwiejsze staje się odseparowanie anonimowych, masowych win od tych, w których wysoki poziom odgrywa pierwszoplanową rolę.

A w tej drugiej grupie (w zasadzie należy jej oddać palmę pierwszeństwa) nie brakuje przecież najważniejszych i najwspanialszych win świat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl