Nagrody i wyróżnienia

Srebrny i brązowy medal w konkursie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich 2021

W trzeciej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich dwa wina importowane przez naszą firmę zdobyły medale. Srebrny krążek otrzymało Terra do Zambujeiro tinto 2014 z Quinta do Zambujeiro. Brązowy medal natomiast przypadł Trefiano Riserva 2015 z winnicy Capezzana. To już kolejny, bardzo udany dla nas konkurs Wino na medal.

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią Covid-19, jury konkursu oceniło 124 próbki win, jakie zostały zgłoszone do rywalizacji jeszcze w ubiegłym roku. Członkowie komisji oceniali wina podczas degustacji w ciemno, w skali 100-punktowej.

Srebrny medal dla Quinta do Zambujeiro

Wysokie noty sędziowskie uzyskało Terra do Zambujeiro pochodzące z portugalskiego regionu Alentejano. Wino z rocznika 2014 jest kupażem Alicante Bouschet (30%), Aragonez (22%), Petit Verdot (20%), Touriga Nacional (18%) i Cabernet Sauvignon (10%). Za sprawą stabilnego pogodowo i trochę chłodniejszego niż zazwyczaj roku 2014, wino cechuje się uwodzicielskim zapachem fiołków i polnych kwiatów, czarnych oraz czerwonych jagód, grafitu z nutą wanilii. W ustach ma delikatną teksturę i kremową konsystencję, wspartą solidnymi, ale lekko ściągającymi taninami.


 

Brązowy medal dla Tenuta di Capezzana

Solidna pozycja włoskich win z Carmignano w wielu konkursach sommelierskich związana jest z wielowiekowym doświadczeniem winiarzy tego regionu w kupażowaniu Sangiovese z Cabernetami. Nagrodzone brązowym medalem Trefiano Riserva 2015 ma głęboką, czerwono-rubinową barwę.
W nosie jest bogate, eleganckie z akcentami przypraw. W ustach kwasowość doskonale komponuje się z gęstością wina i jego wyraźną strukturą. Posmak dojrzałych leśnych owoców podkreślają i wzmacniają wyraziste przyprawy oraz taniny, które w długim i aksamitnym finale rozwijają się, uwypuklając nuty korzenne. Należy wspomnieć, że w konkursie Wino na medal 2018 brązowy medal zdobyło inne wino z Tenuta di Capezzana - Villa di Capezzana 2013.

 

Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich przysporzył nam w ostatnich latach szereg wyróżnień. Warto podkreślić, że we wszystkich edycjach Wino na medal nasza firma otrzymała za sprowadzane do Polski wina łącznie 5 srebrnych i 5 brązowych medali.

 

Karuzela medalowa w konkursie Wino na Medal 2019

W drugiej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich cztery nasze wina otrzymały medale. Dwa srebrne krążki trafiły do niemieckich Rieslingów. Reprezentantem Mozeli był Weingut Meulenhof Riesling Erdener Treppchen trocken GG, natomiast przedstawicielem Rheingau Weingut Corvers Kauter Rüdesheimer Bischofsberg Riesling Spätlese. Trzeci srebrny medal przypadł Rosso Piceno Superiore ORO z winnicy De Angelis. Brązowy medal otrzymało natomiast Rosso di Montalcino z Sestadisopra.  

W 2019 roku do Stowarzyszenia Sommelierów Polskich napłynęła rekordowa liczba win. Jury pracujące w dwóch zespołach oceniło 170 win i przyznało medale w trzech kolorach. Wina oceniano podczas degustacji „w ciemno”. W skład jury weszli: Tomasz Kołecki, Paweł Demianiuk, Kamila Dierżawska, Łukasz Ostrowski, Adam Pawłowski, Ewa Relidzyńska, Filip Szaciłowski i Piotr Zieliński.

Wśród wszystkich nadesłanych białych wina, najwyższą liczbę punktów uzyskały między innymi dwa białe wina zgłoszone przez naszą firmę. Warto zwrócić uwagę na świetny wynik winnicy Corvers Kauter, z której Riesling Oestricher Lenchen otrzymał brązowy medal podczas Grand Prix Magazynu Wino 2017. Nagrodzone w 2019 roku srebrnym medalem Corvers Kauter Rüdesheimer Bischofsberg Riesling Spätlese 2016 powstało z owoców krzewów rosnących na lessowych glebach parceli Bischofsberg w Rheingau. Jest to wino obszerne i złożone, z aromatami brzoskwini i gruszki. Dobrze zintegrowane, z delikatną kwasowością owoców i wysoką mineralnością, rozwijającą się w dębowych nutach finału.Riesling Erdener Treppchen trocken Grosses Gewächs 2016 z Weingut Meulenhof pochodzi ze słynnej parceli Erdener Treppchen, cieszącej się idealną południową ekspozycją wzdłuż meandrującej Mozeli, dającą bardzo długie dzienne nasłonecznienie. Na skoncentrowany styl tego wina, niewątpliwy wpływ mają również występujące tam łupkowe gleby. 


Nagrodzone srebrnym medalem Rosso Piceno ORO z Tenuta De Angelis to kupaż Montepulciano (70%) i Sangiovese (30%). Dojrzewanie 15 miesięcy w dębinie sprawiło, że ORO świetnie pokazuje potencjał win z apelacji Rosso Piceno Superiore.


Brązowy medal trafił natomiast do innego włoskiego wina - Rosso di Montalcino 2015 z Sestadisopra. Rocznik 2015 był szczególnie udany dla Rosso z okolic Montalcino. Warto przytoczyć tutaj słowa krytyka winiarskiego Jamesa Sucklinga, który nazwał wina z tego rocznik wiele znaczącym terminem „baby brunellos”. Sestadisopra dysponując tylko 2 hektarami winnic, produkuje swojej Rosso w liczbie 5 tysięcy butelek. Oznacza to, że jest to obecnie prawdziwie unikalna pozycja.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl