do kasy suma: 0,00 zł

Położona mniej więcej w połowie „włoskiego buta” Marchia (Marche) cierpi nieco przez sąsiedztwo znacznie bardziej popularnych destynacji jak Toskania, Emilia-Romania czy Umbria. Jednak, jeśli ktoś już spędzi tutaj kilka dni, z łatwością zakocha się w lokalnej, niespiesznej atmosferze ...

Marchia

Położona mniej więcej w połowie „włoskiego buta” Marchia (Marche) cierpi nieco przez sąsiedztwo znacznie bardziej popularnych destynacji jak Toskania, Emilia-Romania czy Umbria. Jednak, jeśli ktoś już spędzi tutaj kilka dni, z łatwością zakocha się w lokalnej, niespiesznej atmosferze.
Pod względem winiarskim (ok. 16 tys. ha upraw) Marchia stanowi ciekawy teren przejściowy pomiędzy środkowymi Włochami, a południem. Znajdziemy tutaj wciąż sporo upraw Sangiovese (22%), Montepulciano (20%), ale tak naprawdę region słynie głównie z białych win ze szczepu Vericchio.

Większość upraw winorośli koncertuje się na wzgórzach wokół Ankony, stolicy prowincji. Na południe od miasta, wokół wystającej bezpośrednio nad brzegiem morza góry Monte Conero znajduje się apelacja Rosso Conero (ok. 150 ha), gdzie powstają mocno zbudowane czerwona wina oparte o Montepulciano. Bliskość morza i stosunkowo wysokie położenie winnic sprawiają, że mają one solidną kwasowość (czego czasem brakuje odmianie) i częstują nas nutami wiśni i ziół. Przez wielu butelki Rosso Conero uważane są za najlepsze w całym kraju wcielenia szczepu Montepulciano.

Na zachód od Ankony, wokół miasteczka Jessi przycupnęły dwie inne ważne apelacje Marchii. Pierwsza z ich to Verdicchio dei Castelli di Jessi (2000 ha). Wedle legendy idące na Rzym w IV wieku zastępy Wizygotów właśnie pochodzącym stąd winem dodawały sobie odwagi, dzięki czemu zdobyły miasto. Przez dekady Verdicchio miało reputację nieciekawego, wodnistego białego wina, jednak w ostatnich latach coraz większa ilość producentów wytwarza z niego świetne pozycje, pachnące cytrusami, ziołami i jabłkami, z mocną kwasowością, silną mineralnością i często delikatnie migdałowym finiszem. Pomiędzy Jessi a wybrzeżem zlokalizowana jest zaś niewielka (200 ha) apelacja Lacrima di Morro, dające jedne w swoim rodzaju czerwone wina o wyraźnie kwiatowych nutach, z dodatkiem truskawkowej konfitury i przypraw.

Druga z ważnych apelacji dedykowanych Verdicchio znajduje się dalej w głębi lądu, niedaleko miasta Matelica (Verdicchio di Matelica, 300 ha). Bliskość Apeninów sprawia, że jest tutaj chłodniej niż w okolicach Jessi, stąd wina są zwykle bardziej szczupłe, mocniej kwaskowe.

Warto też wspomnieć o graniczącej z Abruzją apelacji Offida (500 ha), gdzie powstają ciekawe białe wina z odmian Pecorino (cytrusy, oleista budowa) i Passerina (nuty kwiatowo-cytrusowe).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl