do kasy suma: 0,00 zł

Dolina Rodanu to raj dla każdego fana win. Trudno bowiem o większą różnorodność i ekspresyjność skumulowaną w jednym miejscu ...

Dolina Rodanu

Dolina Rodanu

Dolina Rodanu to raj dla każdego fana win. Trudno bowiem o większą różnorodność i ekspresyjność skumulowaną w jednym miejscu.

Region dzieli się na dwie zasadnicze części – północną i południową, różniące się klimatem, ukształtowaniem i charakterem win. Północny Rodan zaczyna się od Lyonu, a kończy nieopodal Valence. Apelacje Côt-Rôtie, Cornas, Saint-Joseph, Hetmitage, Crozes-Hermitage dedykowane są głównie odmianie Syrah. Z kolei w Condrieu i Château Grillet (ciekawostka – apelacja obejmuje tylko jednego producenta z 3,5 ha upraw) jedyną dopuszczoną odmianą jest dający aromatyczne i esencjonalne białe wina szczep Viognier. Wysunięta najdalej na południe niewielka apelacja Saint-Péray to znów odmiany Marsanne oraz Roussanne.

Większość winnic zlokalizowano na stromych, skalistych zboczach opadających ku rzece, z wyróżniającym się majestatycznym wzgórzem Hermitage (to najsłynniejsza apelacja tej części Rodanu). Panuje tu kontynentalny klimat, z mroźnymi zimami i gorącym latem. Chłodny mistral wiejący z północy sprawia, że najlepsze parcele to te o nasłonecznionej, południowej ekspozycji. Tutejsze Syrah to wina przepięknie zbudowane, z mocną strukturą, nutami ciemnych owoców, czerwonego mięsa, ziół i pieprzu. Aby je ugładzić w niektórych apelacjach dopuszcza się niewielki udział białych odmian w czerwonym winie.

Zaraz za Valence dolina znaczenie się rozszerza, a przez wpływ Morza Śródziemnego jest znacznie większy niż na północy. W Południowym Rodanie dopuszczonych jest 27 różnych odmian, ale najważniejsze są trzy – Grenache, Syrah oraz Mourvèdre, tworzące łatwy do zapamiętania kupaż zwany GSM. Oprócz tego z istotniejszych szczepów znajdziemy tu również czerwone Carignan, Cinsault oraz białe Grenache Blanc, Marsanne, Roussanne, Clairette i Bourboulenc. O ile Północny Rodan to głównie wina jednoodmianowe, na południu dominują mieszanki.

Najważniejszą apelacją południa jest bez wątpienia Châteauneuf-du-Pape („papieskie wino” z okolic Avignonu, krótkotrwałej średniowiecznej siedziby papieży), dająca esencjonalne, gęste, pełne owocu czerwone wina zdolne do długiego dojrzewania. Inne zasługujące na uwagę apelacje gminne to Gigondas, Vacqueyras, Beaumes-de-Venise, Rasteu, czy dedykowane różowym winom Tavel. Podstawowe apelacje Côtes-du-Rhone i Côtes-du-Rhone-Villages to rezerwuar soczyście owocowych i atrakcyjnych cenowo pozycji (dominują czerwienie). Białe wina z południa Rodanu są zwykle dość esencjonalne, a przy tym ładnie aromatyczne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl