do kasy suma: 0,00 zł

Swartland to położony 60 kilometrów na północ od Kapsztadu region winiarski, którego wielka kariera zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas pojawiło się tutaj sporo młodych winiarzy, którzy na wcześniej nieco zapomnianych terenach postanowili produkować mocno zbudowane, pełne owocu wina ...

Swartland

Swartland to położony 60 kilometrów na północ od Kapsztadu region winiarski, którego wielka kariera zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas pojawiło się tutaj sporo młodych winiarzy, którzy na wcześniej nieco zapomnianych terenach postanowili produkować mocno zbudowane, pełne owocu wina.

Sam Swartland zajmuje naprawdę spory obszar o długości mniej więcej 100 kilometrów oraz szerokości połowy tego. Od południa winnice opierają się o stoki gór Paardeberg, w kierunku północnym teren przechodzi w bardziej równinny i wypłaszczony. Wspomniana charakterystyka miejscowego winiarstwa wprost wynika z panujących w Swartlandzie warunków klimatycznych. Jest tutaj bowiem ciepło i sucho, stąd sporą część winnic obsadzono przez pojedynczo i nisko rosnące, rozproszone krzewy winorośli, tzw. bush vines (w odróżnieniu od zagęszczonej uprawy w wysokich rzędach). Ma to na celu zmniejszenie gęstości nasadzeń, co jest istotne z uwagi na niedobór wody oraz jednocześnie same owoce są lepiej chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o glebę dominuje tutaj łupek z dodatkiem granitu. Takie podłoże jest dobrze przepuszczalne, ale jednocześnie pozwala zatrzymać wodę w głębszych warstwach, nie dopuszczając do jej szybkiego odparowania. Co ciekawe, mimo tak trudnych warunków, większość miejscowych winiarzy nie decyduje się na sztuczne nawadnianie winnic, co jest praktyką stosunkowo rozpowszechnioną w krajach Nowego Świata.

Biorąc pod uwagi tak opisany mikroklimat nie powinno dziwić, że Swartland słynie z dobrze zbudowanych czerwonych win. Uprawia się tutaj odmiany przywykłe do takich wymagających warunków, a więc zwłaszcza szczepy znane choćby z Południowego Rodanu: Syrah, Grenache i Mourvedre, ale też typowy dla RPA Pinotage. Jeśli chodzi o białe wina, to powstają one zwykle z winnic położonych bliżej oceanu, albo na zboczach gór, aby zachować w zbieranych winogronach więcej świeżości. Dominującą białą odmianą jest Chenin Blanc (stanowi zresztą jedną czwartą nasadzeń w całym Swartlandzie).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl