Swartland

Swartland

Swartland to położony 60 kilometrów na północ od Kapsztadu region winiarski, którego wielka kariera zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas pojawiło się tutaj sporo młodych winiarzy, którzy na wcześniej nieco zapomnianych terenach postanowili produkować mocno zbudowane, pełne owocu wina.

Sam Swartland zajmuje naprawdę spory obszar o długości mniej więcej 100 kilometrów oraz szerokości połowy tego. Od południa winnice opierają się o stoki gór Paardeberg, w kierunku północnym teren przechodzi w bardziej równinny i wypłaszczony. Wspomniana charakterystyka miejscowego winiarstwa wprost wynika z panujących w Swartlandzie warunków klimatycznych. Jest tutaj bowiem ciepło i sucho, stąd sporą część winnic obsadzono przez pojedynczo i nisko rosnące, rozproszone krzewy winorośli, tzw. bush vines (w odróżnieniu od zagęszczonej uprawy w wysokich rzędach). Ma to na celu zmniejszenie gęstości nasadzeń, co jest istotne z uwagi na niedobór wody oraz jednocześnie same owoce są lepiej chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o glebę dominuje tutaj łupek z dodatkiem granitu. Takie podłoże jest dobrze przepuszczalne, ale jednocześnie pozwala zatrzymać wodę w głębszych warstwach, nie dopuszczając do jej szybkiego odparowania. Co ciekawe, mimo tak trudnych warunków, większość miejscowych winiarzy nie decyduje się na sztuczne nawadnianie winnic, co jest praktyką stosunkowo rozpowszechnioną w krajach Nowego Świata.

Biorąc pod uwagi tak opisany mikroklimat nie powinno dziwić, że Swartland słynie z dobrze zbudowanych czerwonych win. Uprawia się tutaj odmiany przywykłe do takich wymagających warunków, a więc zwłaszcza szczepy znane choćby z Południowego Rodanu: Syrah, Grenache i Mourvedre, ale też typowy dla RPA Pinotage. Jeśli chodzi o białe wina, to powstają one zwykle z winnic położonych bliżej oceanu, albo na zboczach gór, aby zachować w zbieranych winogronach więcej świeżości. Dominującą białą odmianą jest Chenin Blanc (stanowi zresztą jedną czwartą nasadzeń w całym Swartlandzie).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl