Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Rocznik
Ekologiczność
Alkohol
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Pochodzenie nazwy Barbera
Barbera to czerwona włoska odmiana winogron, której historia sięga XIII wieku. Pochodzi z regionu Piemont, znanego także jako kraina Barolo, lecz w przeciwieństwie do szlachetnego Nebbiolo, Barbera jest uważana za „wino ludu”. Nazwa tej odmiany prawdopodobnie wywodzi się od włoskiego słowa „barbera”, które może oznaczać „dzikie” lub „proste”, co odzwierciedla charakter wina, jakie tradycyjnie z niej produkowano – przystępne smakowo, o wysokiej kwasowości i małej ilości tanin, idealne do codziennego spożycia.
Obszary występowania
Barbera jest jedną z najważniejszych odmian winorośli we Włoszech, zajmując trzecie miejsce pod względem powierzchni nasadzeń czerwonych szczepów, zaraz po Sangiovese i Montepulciano. Główne obszary uprawy Barbery znajdują się w Piemoncie, gdzie stanowi około 60% całkowitej powierzchni winnic. Najbardziej znane apelacje to Barbera d'Alba, Barbera d'Asti oraz Barbera del Monferrato. Odmiana ta jest także uprawiana w Lombardii, Emilii-Romanii oraz w kilku innych regionach Włoch. Mimo że jej popularność spada, co widać po redukcji powierzchni upraw do około 15 000 hektarów (z 50 000 ha w latach 90.tych XX w.), Barbera zyskuje popularność w innych częściach świata, takich jak Australia.
Jak smakuje wino Barbera?
Wina produkowane z odmiany Barbera charakteryzują się pełnym ciałem, wysoką kwasowością oraz niższą zawartością tanin, co sprawia, że są one bardzo przystępne i orzeźwiające. W smaku można odnaleźć intensywne nuty czerwonych owoców, takich jak wiśnie i maliny, z delikatnymi akcentami przypraw oraz ziół. Barbera, mimo że często pijana jako młode wino, może zyskać na złożoności dzięki dojrzewaniu w dębowych beczkach, co dodaje jej aromatów wanilii, kawy i czekolady oraz wydłuża potencjał starzenia.