do kasy suma: 0,00 zł

Mało kto wymieniając winiarskie regiony Francji wspomni Lotaryngię. Nie ma się co też temu dziwić, tutejsze wina do niedawna stały na uboczu i dopiero ostatnio zaczynają wypływać na szersze wody.

Tajemnicą poliszynela jest, że jeszcze w XIX wieku, nim wykształciły się rygorystyczne przepisy winiarskie, tutejsze winnice obsadzone przez Pinot Noir zaopatrywały w winogrona producentów w Szampanii (a gdy od lat 70-tych XIX wieku na kilka dziesięcioleci region trafił w granice Niemiec powstawały z nich sekty). Niestety plaga filoksery, a następnie I wojna światowa doprowadziły do zniszczenia wielu okolicznych winnic i dramatycznego upadku lokalnego winiarstwa.

Dopiero w ostatnim czasie można obserwować jego ponowne odrodzenie, choć i tak dzisiaj winnice zajmują ledwie nieco ponad 200 ha. W regionie znajdziemy dwie apelacje AOC – Côtes de Toul i Moselle, a także jedną apelacja regionalną IGP – Côtes de Meuse. Panuje tutaj klimat przejściowy pomiędzy morskim, a kontynentalnym, jest więc dość chłodno i wilgotno (co nie powinno dziwić, bowiem oprócz pojedynczych winnic w Szampanii to najdalej na północ wysunięty winiarski region kraju).

Wokół Toul winnice zajmują ok. 110 ha i w produkcji dominują tzw. vin gris, a więc różowe wina produkowane z czerwonych odmian, gdzie 85% kupażu musi stanowić Gamay, uzupełniony o Pinot Noir i ewentualnie Auxerrois. Tutejsze biele mogą zaś powstawać wyłączenie z Auxerrois lub Aubin, a czerwienie z Pinot Noir. Winnice są zlokalizowane głównie na zachodnim brzegu Mozeli i posiadają południową ekspozycję, co w tak niegościnnym klimacie ułatwia winogronom zbierać konieczną ilość ciepła i słońca.

Côtes de Meuse obejmuje jedynie 35 ha winnic, ale rozstrzelonych w 15 miasteczkach. Wina mogą tutaj powstawać z kilku odmian (Pinot Blanc i Gris, Auxerrois, Chardonnay, Gamay i Pinot Noir), ale zwykle są one prostsze od tych pochodzących z okolic Toul.

Apelacja Moselle bierze oczywiście swoją nazwę od rzeki Mozeli, ale zlokalizowana jest na północ od Toul, niedaleko granicy z Luksemburgiem. Winnice zajmują 70 ha i znajdziemy tutaj już wspomniane odmiany, ale też Müller-Thurgaua i Gewürztraminera. Gleba jest bardziej wapienna, dobrze przepuszczająca wodę, co jest szczególnie istotne w tutejszym wilgotnym klimacie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl