do kasy suma: 0,00 zł

Mało jest krajów tak jednoznacznie kojarzonych z pojedynczą odmianą jak Argentyna, dla której królem jest Malbec. Najlepsze zaś butelki win z tego szczepu pochodzą z Doliny Uco (Uco Valley) ...

Uco Valley

Uco Valley

Mało jest krajów tak jednoznacznie kojarzonych z pojedynczą odmianą jak Argentyna, dla której królem jest Malbec. Najlepsze zaś butelki win z tego szczepu pochodzą z Doliny Uco (Uco Valley).

Dolina położona jest na południe od miasta Mendoza, ma długość około 70 kilometrów oraz blisko 20 kilometrów szerokości, a rozciąga się wzdłuż przepływającej tędy rzeki Tunuyan. Dlatego też tutejsza gleba ma aluwialne pochodzenie, powstała z materiału skalnego Andów, który przez tysiące lat naniosła rzeka. Bliżej powierzchni gleba jest piaszczysta, natomiast w głębi staje się bardziej zbita, gliniasta. Sama rzeka jest również źródłem wody wykorzystywanej do nawadniania okolicznych winnic, gdyż region jest wyjątkowo suchy (potężny łańcuch górski jakim są Andy chroni je przed jakimkolwiek wpływem Oceanu Spokojnego). Winnice są też położone wysoko, nawet do wysokości 1100 m.n.p.m., co z jednej strony sprawia, że mają dobre nasłonecznienie, ale też nocami temperatura znacznie spada, przynosząc ulgę winoroślom i samym owocom.

Choć winne krzewy na teren dzisiejszej Argentyny sprowadzili osadnicy już w XVII wieku, to przez długi czas powstawały tutaj raczej proste wina, wypijane przez miejscowych. Dopiero ostatnie 20-30 lat to okres rozwoju całego regionu Mendoza, czemu niewątpliwie sprzyja rozpoznawalność na jaką zapracowały sobie argentyńskie Malbeki. Odpowiadają one aż za 45% całej produkcji i charakteryzują się mocnymi tonami ciemnych owoców, ale też typowymi nutami kwiatowymi. Wspomniane wysokie położenie winnic sprawia, że zachowują one świeży, kwaskowy charakter. Oprócz nich, jeśli chodzi o czerwone wina, popularnością cieszą się Cabernet Sauvignon oraz Cabernet Franc. Niewielkie ilości win białych (ok. 10% produkcji) najczęściej są wytwarzane z odmian Chardonnay, Sauvignon Blanc oraz Torrontes.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl