Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Langwedocja (często łączona w jeden region z Roussillon) zajmuje rozległy teren francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego zaczynając od Prowansji, aż po granicę z Hiszpanią. Łącznie daje to ponad 280 tysięcy ha winnic i 25% krajowej produkcji win. Do lat 80-tych ubiegłego wieku region słynął raczej z win prostych, mało ciekawych, ale niskie ceny winnic przyciągnęły ambitnych winiarzy chcących produkować jakościowe wina o owocowym, śródziemnomorskim charakterze. Stąd w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost jakości.
Na całym obszarze panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącym, stosunkowo suchym latem i łagodnymi zimami. Różnice pomiędzy poszczególnymi winnicami i apelacjami wynikają głównie z wysokości, na jakiej położone są winnice oraz odległości od wybrzeża. Bliżej morza dominują gleby aluwialne, w głębi lądu znajdziemy więcej wapienia i podłoża skalistego.
W Langwedocji rośnie sporo różnych odmian, zarówno lokalnych jak i międzynarodowych. Z tych ostatnich popularnością cieszą się zwłaszcza Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon i Sauvignon Blanc. Jeśli chodzi o odmiany lokalne, to są one podobne do tych spotykanych w południowej części doliny Rodanu. Patrząc na biele mówimy więc o Marsanne, Roussanne, Bourbulenc, Grenache Blanc, Clairette, ale ważną rolę odgrywa też Picpoul, Rolle (Vermentino), a przy granicy z Hiszpanią pojawia się też Maccabeu. Czerwienie to oczywiście dalej Syrah, Grenache i Mourvèdre, ale duże znaczenie ma też Carignan i Cinsault. Podobnie jak nad południowym Rodanem dominują kupaże, a wina jednoodmianowe stanowią mniejszość.
Najlepsze czerwienie pochodzą głównie z apelacji Corbières, St.-Chinan, Minervois, Faugéres i Côtes-du-Roussillon Villages. Ogólnie czerwone wina z Langwedocji będą się charakteryzowały obfitym owocem, ale też nutami garigue (suszone śródziemnomorskie zioła), sporą koncentracją i wysokim alkoholem.