do kasy suma: 0,00 zł

Sycylijczycy uważają swoją wyspę za miejsce osobne, niemal odrębny kraj, nie utożsamiają się z kontynentalnymi Włochami. Można też powiedzieć, że i winiarsko mogą uchodzić za samowystarczalnych, bowiem Sycylia jest niesamowicie różnorodna winiarsko ...

Sycylia

Sycylia

Sycylijczycy uważają swoją wyspę za miejsce osobne, niemal odrębny kraj, nie utożsamiają się z kontynentalnymi Włochami. Można też powiedzieć, że i winiarsko mogą uchodzić za samowystarczalnych, bowiem Sycylia jest niesamowicie różnorodna winiarsko (winnice zajmują niemal 100 tys. ha).

Winiarstwo ma tutaj ponad 2500-letnią historię sięgającą czasów, gdy Sycylia była kolonizowana przez starożytnych Greków. W późniejszych wiekach wyspa zaczęła być słynna głównie z Marsali (słodkie wzmacniane wino). Oczywiście oprócz tego powstawała tu masa różnych win, ale zwykle nie zyskiwały one większego rozgłosu i były wypijane przez miejscowych, albo przybywających na Sycylię turystów. Prawdziwy boom to dopiero ostatnie kilkanaście lat, gdy sycylijskie wina w końcu zaczęły być doceniane na świecie.

Sycylia to oczywiście region gorący i suchy, ale lokalne odmiany od dawna się do niego przystosowały. Mała ilość opadów w ciągu roku sprawia, że praktycznie nie występują tutaj choroby grzybowe, przez co sporo miejscowych winiarzy uprawia winnice organicznie.

Charakterystycznym elementem sycylijskiego krajobrazu jest oczywiście Etna. Stoki tego wulkanu są również jednym z najważniejszych winiarskich regionów na wyspie (1100 ha). Winnice położone są wysoko (nawet do 1000 m.n.p.m.) na wulkanicznych glebach powstałych w wyniku wylewów lawy. Przez tą wysokość i podłoże wina są zaskakująco świeże, a także wyjątkowo mineralne. Miejscowym królem jest odmiana Nerello Mascalese dające aromatyczne wina o nutach czerwonych owoców, mocnych garbnikach i wyraźnej kwasowości. Słusznie bywa ona porównywana z piemonckim Nebbiolo, które charakteryzuje się podobnymi cechami.

Kolejną ważną czerwoną odmianą Sycylii jest Nero d’Avola, spotykane głównie na południu wyspy. Daje ono wino nasycone, o nutach ciemnych owoców, stosunkowo wysokiej kwasowości, ale łagodnych garbnikach. Spośród bieli dominuje Catarratto, z którego powstają zwykle lekkie wina o nutach cytrusów i niezbyt wysokiej kwasowości.

Oprócz tego na wyspie znajdziemy również kilka dodatkowych odmian takich jak czerwienie – Syrah, Perricone, Nocera i Frapatto (to ostatnie daje przyjemne, lekkie wina o nutach soczystych czerwonych owoców), a także biele Grillo i Zibbibo (Muskat aleksandryjski).

Przywołana już Marsala powstaje głównie w okolicach Trapani. Bazowe wino zwykle z odmian Grillo, Cataratto i Inzolia jest zalewane winogronowym destylatem, dając styl podobny do bardziej znanego na świecie porto.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl