do kasy suma: 0,00 zł

Trudno znaleźć hiszpański region, którego nazwa niesie ze sobą tak dosłowną charakterystykę miejscowych win jak apelacja Toro. „Toro” to po hiszpańsku „byk”, a pochodzące z okolic miasta o tej samej nazwie czerwone wina są mocarne jak właśnie to zwierzę.

Samo miasteczko Toro leży w regionie Kastylia-Leon w północno-zachodniej Hiszpanii, dokładniej zaś w prowincji Zamora. Podobnie jak Ribera del Duero apelacja rozlokowała się nad rzeką Duero, ale geograficznie bliżej granicy z Portugalią. Winorośle uprawiane tutaj były co najmniej od czasów rzymskich, a już w XIII wieku władca Leon król Alfons IX chwalił miejscowe wina mówiąc, że: „Mam byka (Toro), który daje mi wino i lwa (Leon), który je wypija”. Pierwsze ramy apelacyjne ustalono już w 1933 roku, ale hiszpańska wojna domowa spowodowała upadek miejscowego winiarstwa, które drugi oddech złapało w latach 90-tych ubiegłego wieku. Rozpoznawalność Toro przyniosło zwłaszcza kilka winiarni z Ribery del Duero, które szukając nieco innego wcielenia Tempranillo zwróciło uwagę na ten wówczas nieco zapomniany region.

Obecnie winnice zajmują obszar niemal 6 tys. ha, z tego ponad 20% stanowią stare, co najmniej 50-letnie krzewy. Spośród całego areału białe odmiany winogron zajmują jedynie ok. 350 ha (głównie jest to Malvasia i Verdejo). Toro słynie bowiem z win czerwonych, powstających ze szczepu Tempranillo, który jest zwany tutaj Tinta de Toro. Oprócz niego w regionie znajdziemy trochę Garnachy, ale zwykle wykorzystywana jest ona do produkcji win różowych.

Winnice położone są na płaskowyżu, na wysokości 500-700 m. n.p.m. Dodatkowo podobnie jak w innych regionach nad Duero, również w Toro klimat jest kontynentalny. Oznacza to gorące i suche lato, ale również mroźne i często śnieżne zimy. Jakby tego było mało, również różnice pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy są spore. Tutejsza gleba jest piaszczysto-gliniasta, a ponadto ze sporym udziałem wapienia.

Te warunki sprawiają, że zbiory są wyjątkowo niskie, co przekłada się oczywiście na powstawanie skoncentrowanych, mocno zbudowanych win o niemal czarnym kolorze. Zwykle smakują one tytoniem, ziołami, czekoladą, przyprawami i wymagają kilkuletniego dojrzewania w butelkach by ugładzić niezwykle mocne garbniki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl