do kasy suma: 0,00 zł
Sklep
Opcje przeglądania
Odmiana
Producent

Odmiana

  • nowość

Odmiana winogron ma ogromne znaczenie

Chyba nic tak bardzo nie rzutuje na smak wina, jak odmiana winogron, z której powstało. Nie można tutaj mieć żadnych wątpliwości, no bo gdy na zasadzie analogii wybieramy np.: dżem truskawkowy, to spodziewamy się, że będzie on smakować truskawkami. Dżem morelowy, morelami. I tak dalej. Zatem jeśli w winnicy uprawiają pewne odmiany winogron, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, wolno nam spodziewać się w winach cech smakowych typowych dla tych odmian.

Najważniejsze odmiany winogron

Pewną trudność może sprawiać fakt, że odmian winorośli da się wskazać kilkanaście tysięcy i raczej niemożliwe jest poznanie i zapamiętanie smaku wszystkich z nich. Na szczęście 5-6 białych (Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Gewürztraminer) i niewiele więcej czerwonych (Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah/Shiraz, Grenache, Tempranillo) występuje bardzo powszechnie, zatem warto dobrze najpierw właśnie je poznać, aby ułatwić sobie wybieranie wina.
A jak zapamiętać smak konkretnej odmiany? Najlepiej na zasadzie skojarzeń z owocami, kwiatami czy nasionami roślin, które już znamy i ich aromat lub smak potrafimy sobie przypomnieć.

Kolejny krok na drodze poznawania odmian

Mając pewnego rodzaju biegłość w rozpoznawaniu najpopularniejszych odmian, można pokusić się o eksplorowanie tych mniej znanych, a występujących w jakimś konkretnym regionie lub klimacie (białe: Viognier, Verdejo, Albarino, Trebbiano, Viura, Pecorino, Grüner Veltliner, Fiano, Friulano, Müller Thurgau, Scheurebe, Bacchus, Pinot Blanc, Chenin Blanc, Roussanne, …; czerwone: Sangiovese, Nebbiolo, Primitivo, Malbec, Cabernet Franc, Mourvedre, Barbera, Gamay, Touriga Nacional, Negroamaro, Carmenere, Pinotage, …).

Aby nie zostać wyprowadzonym w pole

Wina często powstają z mieszanki kilku odmian, wówczas smak stanowi pewnego rodzaju wypadkową cech poszczególnych szczepów. Od naszej wyobraźni zależy jednak uzmysłowienie sobie, z jakim finałowym efektem możemy spotkać się w kieliszku.

Jedyne co jest wstanie wywieźć degustującego w pole, to zastosowana przez winiarza technika winifikacji wpływająca na smak (dojrzewanie w dębowej beczce, maceracja skórek białych winogron, dojrzewanie nad osadem drożdżowym, fermentacja malolaktyczna, …), ale tego rodzaju informacje często znajdują się w opisach win.
Zatem wiedząc z jakiej odmiany powstało wino, wystarczy tylko dowiedzieć się czy wystąpiła jakakolwiek ingerencji w proces jego tworzenia. A później nałożyć filtr w postaci efektów techniki winifikacyjnej na profil smakowy odmiany winogron.
I już wiemy, że np.: Pinot Noir jest raczej kwasowe, ubogie w garbniki, pachnie cierpkimi wiśniami, ale poddane starzeniu w dębowej beczce ma trochę mniej tej cierpkości, a aromaty są bardziej dojrzałe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl