Kolor
Smak
Kraj
Producent
Styl wina
Rodzaj wina
Region
Rocznik
Ekologiczność
Alkohol
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Pochodzenie nazwy Traminer
Traminer to stara i szlachetna odmiana winorośli, której korzenie sięgają starożytności. Nazwa "Traminer" pochodzi od wioski Tramin w Południowym Tyrolu, obecnie części Włoch, gdzie odmiana była uprawiana już od średniowiecza. Traminer jest blisko spokrewniony z Gewürztraminerem, będącego bardziej aromatyczną i intensywnie pachnącą mutacją Traminera. Obydwie odmiany dzielą jednak wspólne cechy, takie jak charakterystyczne aromaty i strukturę.
Obszary występowania
Traminer jest uprawiany głównie w Południowym Tyrolu we Włoszech, ale także w innych regionach Europy, takich jak Alzacja we Francji, Niemcy, Austria, Szwajcaria i Europa Środkowa, w tym Węgry oraz Czechy. Ze względu na swoje unikalne właściwości i wymagania klimatyczne, Traminer najlepiej rozwija się w chłodniejszych regionach o umiarkowanym klimacie, gdzie dojrzewanie przebiega wolniej, co pozwala na rozwinięcie pełnej gamy aromatów.
Jak smakuje wino Traminer?
Wina z odmiany Traminer charakteryzują się bogatym, złożonym bukietem aromatycznym. W kieliszku prezentują złocisto-żółtą barwę. Aromaty są intensywne, z dominacją róży, liczi, kwiatów pomarańczy i przypraw korzennych, które nadają winu charakterystyczny, egzotyczny profil. W ustach wina Traminer są pełne, o dobrze zbalansowanej kwasowości i często z nutami miodu, suszonej moreli oraz owoców tropikalnych. Traminer może być winifikowany zarówno jako wino wytrawne, półwytrawne, jak i słodkie. Traminer jest tak charakterystyczny, że oprócz gorących wielbicieli, ma też przeciwników, którzy nie lubią jego kwiatowo-perfumowanych nut.
Łączenie wina Traminer z jedzeniem
Wina wytrawne i półwytrawne z tej odmiany idealnie pasują do dań kuchni azjatyckiej, szczególnie tych o pikantnym i korzennym charakterze. Traminer doskonale podkreśla smak dań z owocami morza, kurczaka, kaczki oraz białego mięsa. Z kolei słodsze wersje Traminera świetnie sprawdzą się jako towarzysz serów pleśniowych, pasztetów oraz deserów na bazie owoców, takich jak tarta z brzoskwiniami czy mus z mango.