Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Producent
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Biorący swoją nazwę od miasta Krems austriacki region winiarski Kremstal położony jest na obu brzegach przepływającego przez miasto Dunaju. Od zachodu graniczy on z Wachau, od północnego-wschodu z Kamptal, zaś od południowego-wschodu z regionem Traisental.
Kremstal ma niesamowicie wiele do zaoferowania na tak niewielkim, kompaktowym obszarze. Z jednej strony to raj dla turystów lubiących zwiedzać średniowieczne zabytki, mamy tu bowiem piękną starówkę w przyległym do Krems miasteczku Stein, górujące na wzgórzu nad południowym brzegiem Dunaju opactwo Göttweig, czy ruiny zamku w Senftenbergu. Z drugiej strony to również świetnie miejsce dla fanów wina, a tutejsze pozycje potrafią nas w sobie rozkochać.
Geologicznie region jest stosunkowo różnorodny. W zachodniej części, przy granicy z Wachau mamy głównie skaliste winnice, gdzie świetnie radzi sobie Riesling, za to na wschód od Krems znajdziemy głębokie pokłady lessu, gdzie znów króluje lubiący takie podłoże Grüner Veltliner. Na południowym brzegu Dunaju, u stóp wspomnianego opactwa Göttweig znajdziemy zaś miks lessu i aluwialnych gleb naniesionych przez rzekę. Jeśli chodzi o klimat, od północy Kremstal jest otoczony przez górzysty obszar chroniący przez chłodnymi wiatrami, a ze wschodu napływają tutaj masy ciepłego powietrza znad Kotliny Panońskiej. Również sam Dunaj (już całkiem szeroki i magazynujący sporo ciepła) działa moderująco i niweluje ewentualne gwałtowne wahania temperatury.
Podobnie jak we wszystkich naddunajskich regionach winiarskich na zachód od Wiednia, również w Kremstal dominują dwie odmiany – Grüner Veltliner i Riesling. Tutejsze wina można usadowić gdzieś pomiędzy strzelistymi, kwaskowymi winami z Wachau, a czasem już mocno nasyconymi pozycjami z Kamptal, czy Wagram. W winnicach na południowym brzegu rzeki, gdzie gleba jest cięższa, aluwialna spotykamy również nieco Weissbugundera, Chardonnay a nawet Pinot Noir.